Niepokojąco coraz bardziej obniża się wiek osób, które proszą o pomoc.
– To głównie młode osoby, które nie radzą sobie w trudnych, pandemicznych czasach – zwraca uwagę ks. Józef Partyka, prezes Fundacji Auxilium prowadzącej Poradnię Specjalistyczną i Telefon Zaufania Arka diecezji tarnowskiej.
– Bardzo często nie radzą sobie z lękiem, który jest jeszcze dodatkowo podsycany przez te nieustanne komunikaty o możliwości zakażenia i z różnego rodzaju obostrzeniami. Na przykład sam zakaz wychodzenia, takiego naturalnego środowiska rówieśniczego czy przykucie przez zdalne zajęcia do smartfonów, telefonów, mediów elektronicznych, powoduje, że pojawiają stany albo wprost depresyjne, albo okołodepresyjne.
Jak informuje ks. Józef Partyka, porady odbywają się poprzez spotkania ze specjalistą, a oferta jest bardzo szeroka.
– Staramy się tutaj zachować wszystkie możliwe środki bezpieczeństwa, wietrzymy pomieszczenia, dezynfekujemy to, co jest możliwe, ale z drugiej strony spotykamy się z człowiekiem potrzebującym. Nasi pacjenci proszą, abyśmy się nie zamykali, aby mieli możliwość przychodzenia do psychologa, do prawnika, do księdza psychologa. Mamy w swojej ofercie także psychoterapię, terapię uzależnień, doradców – rodzinnego, zawodowego w różnych miejscach.
Z porad można skorzystać w Tarnowie, Bochni czy w Mielcu. Działa również punkt konsultacyjny w Szczucinie, gdzie pomocy udziela 5 specjalistów.
Najlepiej zadzwonić i umówić się na wizytę ze specjalistą.
Podajemy numer: 14 692 02 93 wew.1 i wtedy łączymy się z sekretariatem, który jest czynny od poniedziałku do piątku od 16.00 do 20.00.
Porady są bezpłatne.