7 marca przypada 691. rocznica lokacji miasta Tarnowa. Tegoroczne świętowanie przybierze formę cyklu wydarzeń kulturalnych, choć nie wszystkie udało się zrealizować według planów organizatorów.
Jedną z planowanych atrakcji, których nie uda się zrealizować w ten dzień, jest film o historii Tarnowa wyświetlany na budynkach zabytkowych kamienic placu Kazimierza, czyli tzw. video mapping.
– Mieliśmy na 7 marca fantastyczny pomysł, jest już właściwie zrealizowany, video mappingu, który miał być prezentowany na placu Kazimierza, mapping 3D z historią miasta. Przez kilka miesięcy graficy pracowali nad tym i liczyliśmy, że już wtedy te obostrzenia będą zdjęte, niestety jest inaczej. Mapping jest gotowy, ale będziemy musieli zrealizować go w innym terminie, nie na urodziny – mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury UMT.
Miasto nie rezygnuje jednak z obchodów, które rozpocznie już w przeddzień urodzin. 6 marca o 18:00 i 20:00 w kinie Marzenie odbędzie się koncert pt. 'Osiecka’ w wykonaniu tarnowskich artystów.
W Biurze Wystaw Artystycznych będzie można obejrzeć dwie wystawy.
„Antygrawitacja” jest inspirowana m.in.. myślą wybitnych tarnowian, kosmologa ks. prof. Michała Hellera, pisarza Jacka Dukaja i architekta Jana Głuszaka „Dagaramy”. Wernisaż wystawy odbędzie się w formie wirtualnej, w piątek 5 marca o godz. 18.30, a wystawa czynna będzie do 5 kwietnia.
„Otulone ciszą” to wystawa Oliwii Smoleń, laureatki Nagrody Publiczności „VII Salonu BWA Tarnów 2020”. Wirtualny wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 27 lutego o godz. 18.30, a prace Oliwii Smoleń oglądać będzie można do niedzieli, 28 marca.
Teatr im. Ludwika Solskiego, wystawi z tej okazji dwa spektakle – „Jaś i Małgosia” Moniki Wenty oraz „Po co jest noc” będący połączeniem kilkunastu wierszy i fragmentów prozy Edwarda Stachury. Oba przedstawienia odbędą się 7 marca, odpowiednio o 16:00 i 18:00.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej natomiast odbędzie się rozmowa z Krzysztofem Moskalem na temat dawnych właścicieli Tarnowa. Na profilach społecznościowych instytucji będzie można obejrzeć cykl „O zamku w kilku słowach” dedykowany dzieciom i „Tarnów – opowiadanie z dalekiej przeszłości” – fragmenty legendy Walerii Szalay czytane w odcinkach.