W tym roku na terenie działania oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Tarnowie doszło już do sześciu poważnych wypadków, w których zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne.
W 2020 roku zarejestrowano 17 ciężkich wypadków, 2 śmiertelne oraz dwa wypadki zbiorowe.
– Dominują wypadki w budownictwie, których bezpośrednią przyczyną jest upadek pracowników – mówi RDN Benedykt Zygadło kierownik oddziału PIP w Tarnowie.
– Prowadzone kontrole wskazują na niewłaściwe stosowanie środków ochrony zbiorowej i indywidualnej. Przede wszystkim brak jest wymaganych balustrad lub nieprawidłowości związane z ich montażem. Upadki poszkodowanych mogą kończyć się śmiercią. Brak wymaganego zabezpieczenia pracowników lub stosowanie zabezpieczeń nieskutecznych, niewłaściwych, nie dostosowanych do konkretnych warunków i miejsca pracy jest również częstym zjawiskiem potwierdzanym przez inspektorów pracy.
PIP apeluje przede wszystkim do pracodawców w obszarze budownictwa.
– Na skuteczne zabezpieczenie pracowników wykonujących prace na wysokości, na dachach, podczas montażu rusztowań, zabezpieczenia przejść komunikacyjnych na różnych poziomach. Drugą dziedziną gospodarki, w której odnotowujemy dużą liczbę wypadków przy pracy o charakterze ciężkim jest obsługa maszyn i urządzeń technicznych. To brak wymaganych osłon narzędzi tnących, brak osłon narzędzi formujących – zwraca uwagę Benedykt Zygadło.
Jednym z ostatnich tragicznych wypadków była katastrofa budowlana w Żurowej.
Przy budowie hali sportowej w wyniku zawalenia konstrukcji podpierającej betonowany strop siedmiu pracowników zostało rannych, w tym jeden w wyniku doznanych obrażeń zmarł. Obecnie inspektorzy pracy wyjaśniają przyczyny i okoliczności tych tragicznych zdarzeń.
PIP apeluje ponadto do pracodawców, aby dokonywać okresowych przeglądów konstrukcji maszyn w zakresie skuteczności stosowanych środków i zabezpieczeń.