W placówce trwają obecnie przygotowania do ponownego uruchomienia wszystkich bloków operacyjnych i wznowienia przyjęć pacjentów na planowe zabiegi.
Te były wstrzymane ze względu na konieczność wyłączenia części oddziałów dla pacjentów chorych na COVID-19. Część z nich wymagała intensywnej terapii, w tym terapii tlenowej. Dla nich szpital zorganizował oddział intensywnej terapii na bloku operacyjnym, na tzw. sali wybudzeń.
Jeśli uda się w najbliższym czasie przenieść ten oddział i uruchomić blok w całości, planowe zabiegi mogłyby być realizowane ponownie już od marca.
– Z pacjentami kontaktują się na bieżąco poszczególne oddziały, terminy będą zróżnicowane – mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.
– Są oddziały okulistyki, chirurgii i onkologii, które w ogóle nie zaprzestały swojej działalności. Na oddziale chirurgii ogólnej wszystkie najpilniejsze sprawy były załatwiane. Na chirurgii dziecięcej przez długi czas lekarze wykonywali tylko ostre zabiegi ponieważ oddział dziecięcy i chirurgii dziecięcej był zgrupowany na jednym piętrze. Największy problem to ortopedia, bo na tym oddziale stworzyliśmy oddział dla pacjentów z Covid-19. Ale na szczęście jest druga w mieście, więc problem nie jest aż tak duży.
Szpital przypomina również, aby w czasie pandemii pamiętać o profilaktyce i nie rezygnować z badań. W 2020 roku liczba badań profilaktycznych w Szpitalu św. Łukasza spadła o ponad połowę. Pisaliśmy o tym tutaj: