Zainteresowani mogą starać się o udzielenie pomocy finansowej na wymianę kotła wysoko emisyjnego na gazowy.
– Mieszkańcy również samodzielnie podejmują wysiłek finansowy i wymieniają kotły – mówi zastępca burmistrza Tuchowa, Wiktor Chrzanowski.
– Tych wymian, które są do nas zgłaszane jest blisko 200 w minionym roku. Mamy tego świadomość, że nie są to wszystkie ewidencjonowane wymiany, które nastąpiły w ubiegłym roku, gdyż mieszkańcy nie mają obowiązku ich nam zgłaszać. Dopiero w tym roku uchwalona ustawa, która będzie nakładała obowiązek na mieszkańców informowania, jakie podejmują działania związane z ochroną powietrza. Powstanie tzw. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków i ona pozwoli nam na planowanie działań w zakresie ochrony powietrza.
W gminie Tuchów został powołany 4-osobowy zespół do realizowania kontroli w zakresie ochrony powietrza – informuje Wiktor Chrzanowski.
– Miniony rok był utrudnionym okresem, jeśli chodzi o bezpośredni kontakt z uwagi na koronawirusa. Kontrole, z uwagi na brak zgody mieszkańca na kontakt bezpośredni, były niemożliwe, ale i tak udało się tych kontroli przeprowadzić prawie sto w ciągu 2020 roku.
Większość kontroli opiera się na zgłoszeniach za pomocą aplikacji Ekointerwencja opracowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Dodajmy, że gmina Tuchów jako jedna z kilku gmin w Polsce realizuje program Stop Smog.
To działania polegające na wspieraniu najuboższych mieszkańców gminy, którzy sami nie są w stanie wymienić kocioł lub dokonać termomodernizacji budynku.
W ramach projektu na terenie gminy Tuchów ma zostać zmodernizowanych 121 budynków.
Całkowity koszt projektu to ponad 6 mln zł.