Jak wiecie z wiadomości radia RDN, w ubiegłym roku negatywnie zakończył się blisko 3 km odwiert wód geotermalnych w tej miejscowości. Gorąca woda jest, ale dostęp do niej blokują złoża metanu.
Jak wyjaśnia wójt Sękowej Małgorzata Małuch, teraz naukowcy Akademii Górniczo Hutniczej i Państwowej Akademii Nauk pracują nad innowacyjną metodą wykorzystania pompy cieplnej, dzięki której Sękowa może stać się atrakcją turystyczną
– Ten projekt wymiennikowni jest trochę pilotażowy, w Polsce jest sporo negatywnych odwiertów, nasz pilotarz jeśli faktycznie wszystko byłoby przeprowadzone do końca, mógłby stanowić taką ścieżkę wykorzystania odwiertów, z których z różnych powodów nie można bezpośrednio pozyskiwać ciepłej wody.
Koszt wszystkich prac związanych z odwiertem to blisko 20 milionów złotych i została dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji. Dokumentacja tworzona przez specjalistów. m.in. z AGH to koszt 400 tysięcy złotych. Woda ma posłużyć nie tylko jako lokalna atrakcja turystyczna, ale również do stworzenia sieci ciepłowniczej.