Post, modlitwa, umartwienie i adoracja krzyża, na którym umiera Chrystus – taki jest Wielki Piątek. To jedyny dzień w roku, w którym nie jest celebrowana Msza św.
Wierni uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, a wieczorem w liturgii ku czci Męki Pańskiej. Składa się ona z czterech części: liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii św. i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
– Takim mocnym akcentem jest sam początek, kiedy kapłan upada na twarz. To moment uwielbienia krzyża, a późnej są obrzędy wyjaśniające. Liturgia pokazuje nam o co chodzi w słowie, adoracji krzyża i przyjęciu Komunii. To jest konsekwencja padnięcia na twarz, czyli zanurzenia się w tajemnicy krzyża – mówi Radiu RDN bp Artur Ważny.
Rekolekcjonista w Centrum Formacyjno- Rekolekcyjnym Arka w Gródku nad Dunajcem, ks. Tomasz Rąpała zachęca, żeby dotknąć ran Jezusa.
– Wielki Piątek jest dniem złożenia pocałunku w geście adoracji na ranach Jezusa. Chrystusa rozpoznaje się po Jego ranach. Niech Jego miłość będzie programem naszego życia, duszpasterstwa, naszym rodzin, kapłaństwa, życia zakonnego. Ten program brzmi krótko Bóg albo nic. Rozpoznajmy Chrystusa w naszej codzienności – dodaje.
Składając ofiary podczas adoracji krzyża w Wielki Piątek będzie można pomóc m.in. w remoncie kościołów w Ziemi Świętej.
Radio RDN będzie transmitować już o 8.00 liturgię godzin z tarnowskiej katedry, a o 18.00 liturgię Wielkiego Piątku także z bazyliki katedralnej.