Caritas Diecezji Tarnowskiej zgłosiła gotowość przyjęcia grupy dzieci z Ukrainy w trzech ośrodkach diecezjalnych. Są to dzieci, które w najbliższych dniach, prawdopodobnie w tym tygodniu, zostaną ewakuowane z ukraińskich sierocińców.
Akcja ewakuacji dzieci będzie prowadzona pod opieką polskiego konsula oraz we współpracy z Caritas Polska. W sumie cała akcja ewakuacji dzieci z sierocińców może objąć ponad 7 000 sierot. Dzieci przyjadą do Polski ze swymi opiekunami.
Od początku agresji Rosji na Ukrainę gotowość pomocy uchodźcom zgłaszają do Caritas Diecezji Tarnowskiej zgromadzenia zakonne obecne w diecezji. Są to zgłoszenia od zgromadzenia sióstr szarytek, kanosjanek oraz dominikanek. Podobną gotowość wyrazili także księża sercanie, ojcowie cystersi oraz Stowarzyszenie Misji Afrykańskich.
Diecezja tarnowska tworzy także bazę m.in. obiektów parafialnych, czyli domów parafialnych, domów pielgrzyma, schronisk możliwych do zakwaterowania uchodźców. To na dziś ok. 50 budynków na łączną liczbę ponad 300 osób. Ponadto, zostało przygotowanych również kilkadziesiąt miejsc do zakwaterowania uchodźców w budynkach administrowanych przez kurię diecezjalną.
Dyrektorzy domów rekolekcyjnych informują, że dysponują w sumie ponad 300 miejscami zakwaterowania. Część tych miejsc została już zgłoszona do dyspozycji Urzędu Województwa Małopolskiego w Krakowie i oczekuje na przybycie uchodźców skierowanych tam przez Urząd Wojewódzki.
W najbliższym czasie będą organizowane zbiórki parafialne dla uchodźców, którzy już przebywają lub będą mieszkać w parafii. O potrzebnych produktach oraz miejscu ich składowania poinformują księża proboszczowie we współpracy z lokalnymi samorządami. Jeżeli zaistnieje konieczność zbiórki ogólnodiecezjalnej, Caritas poinformuje o tym z odpowiednim wyprzedzeniem, wskazując konkretne artykuły oraz miejsca ich składowania.
Przypomnijmy biskup tarnowski Andrzej Jeż wydał dekret powołujący Zespół Kryzysowy ds. Pomocy Uchodźcom z Ukrainy oraz Osobom Cywilnym w Ukrainie. Przewodniczącym Zespołu został ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej. Jego zastępcą jest ks. Marcin Krępa, dyrektor Domu Rekolekcyjnego w Ciężkowicach. W skład Zespołu weszli ponadto przedstawiciele ważnych instytucji diecezjalnych oraz osoby związane z organami władzy samorządowej w naszej diecezji.
KOMUNIKAT PO SPOTKANIU ZESPOŁU KRYZYSOWEGO DS. POMOCY UCHODŹCOM Z UKRAINY
1. Biskup tarnowski Andrzej Jeż w dniu 28 lutego 2022 r. wydał dekret powołujący Zespół Kryzysowy ds. Pomocy Uchodźcom z Ukrainy oraz Osobom Cywilnym w Ukrainie. Przewodniczącym Zespołu został ks. Zbigniew Pietruszka – dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej. Jego zastępcą został ks. Marcin Krępa – dyrektor Domu Rekolekcyjnego w Ciężkowicach. W skład Zespołu weszli ponadto przedstawiciele ważnych instytucji diecezjalnych oraz osoby związane z organami władzy samorządowej w naszej diecezji.
2. Podczas pierwszego posiedzenia Zespołu, które odbyło się w siedzibie Kurii Diecezjalnej w Tarnowie z udziałem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, zostały przekazane informacje związane z dotychczasowymi działaniami podjętymi w diecezji w związku z wojną w Ukrainie. Nawiązano przede wszystkim do spotkania księży wicedziekanów, którzy już w ubiegłym tygodniu, we wtorek 22 lutego, przedstawili dokonaną w diecezji wstępną kwerendę miejsc zakwaterowania dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Kwerenda ta dotyczyła tylko obiektów parafialnych, czyli domów parafialnych, domów pielgrzyma, schronisk i innych budynków parafialnych możliwych do zakwaterowania uchodźców. W oparciu o tę kwerendę udało się stworzyć bazę około 40 budynków, które mogłyby pomieścić wstępnie około 250 uchodźców. Lista ta jest nadal aktualizowana i – jak poinformował Dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej – dzisiaj możemy już mówić o około 50 budynkach na łączną liczbę ponad 300 osób. Ponadto, zostało przygotowanych również kilkadziesiąt miejsc do zakwaterowania uchodźców w budynkach administrowanych przez kurię diecezjalną.
3. W spotkaniu Zespołu Kryzysowego wzięli udział również dyrektorzy diecezjalnych domów rekolekcyjnych, których na terenie diecezji tarnowskiej jest w sumie 7. Są to domy rekolekcyjne i formacyjne w następujących miejscowościach: Ciężkowice, Stary Sącz, Gródek n/Dunajcem, Krynica, Błonie k. Tarnowa, Czchów oraz Kozieniec k. Czchowa. Dyrektorzy tych ośrodków poinformowali, że dysponują w sumie ponad 300 miejscami zakwaterowania. Część tych miejsc została już zgłoszona do dyspozycji Urzędu Województwa Małopolskiego w Krakowie i oczekuje na przybycie uchodźców skierowanych tam przez Urząd Wojewódzki.
4. W dniu 27 lutego Caritas Diecezji Tarnowskiej zgłosiła Caritas Polska gotowość przyjęcia grupy dzieci z Ukrainy w trzech ośrodkach diecezjalnych. Są to dzieci, które w najbliższych dniach, prawdopodobnie w tym tygodniu, zostaną ewakuowane z ukraińskich sierocińców. Akcja ewakuacji dzieci będzie prowadzona pod opieką polskiego konsula oraz we współpracy z Caritas Polska. W sumie cała akcja ewakuacji dzieci z sierocińców może objąć ponad 7 000 sierot. Dzieci przyjadą do Polski ze swymi opiekunami.
5. Od początku agresji Rosji na Ukrainę gotowość pomocy uchodźcom zgłaszają do Caritas Diecezji Tarnowskiej zgromadzenia zakonne obecne w diecezji. Do dzisiaj mamy zgłoszenia od zgromadzenia sióstr szarytek, kanosjanek oraz dominikanek. Podobną gotowość wyrazili także księża sercanie, ojcowie cystersi oraz Stowarzyszenie Misji Afrykańskich.
6. Coraz więcej przybywa także zgłoszeń indywidualnych z całej diecezji z chęcią przyjęcia uchodźców w domach prywatnych. Aby usprawnić koordynację działań, prosimy, aby tę chęć zgłaszać w pierwszej kolejności władzom samorządowym, z którymi parafie będą ściśle współpracować. Należy przy tym pamiętać, że każda osoba przybywająca z Ukrainy powinna zgłosić swój pobyt właściwym władzom samorządowym. Tylko wówczas będzie można się ubiegać o środki pomocowe z budżetu państwa.
7. W niesienie pomocy uchodźcom włączają się wszystkie organizacje, stowarzyszenia, instytucje oraz wspólnoty działające w diecezji. Na pierwszej linii są Parafialne Zespoły Caritas, Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Rycerze Kolumba. Zapraszamy wszystkich członków wspólnot działających w parafiach do organizowania stałego wolontariatu, który obecnie będzie pomagał uchodźcom, a w przyszłości wszystkim tym, którzy będą potrzebowali jakiejkolwiek pomocy. W obliczu tak wielkich wyzwań w działaniach parafialnych nie może zabraknąć także członków rad duszpasterskich oraz zespołów synodalnych.
8. Odpowiadając na liczne zapytania z diecezji informujemy, że w obecnej nieustabilizowanej sytuacji w Ukrainie, nie ma możliwości organizowania indywidualnych zbiórek i transportów darów rzeczowych na terytorium Ukrainy. Jest to zbyt ryzykowne i możliwe tylko poprzez organa państwowe. W najbliższym czasie będą organizowane zbiórki parafialne dla uchodźców, którzy już przebywają lub będą mieszkać w parafii. O potrzebnych produktach oraz miejscu ich składowania poinformują księża proboszczowie we współpracy z lokalnymi samorządami. Jeżeli zaistnieje konieczność zbiórki ogólnodiecezjalnej, Caritas poinformuje o tym z odpowiednim wyprzedzeniem, wskazując konkretne artykuły oraz miejsca ich składowania.
9. Wydział Misyjny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie jest w stałym kontakcie z kapłanami diecezji tarnowskiej pracującymi w Ukrainie. Obecność kapłanów diecezji tarnowskiej oraz wielu sióstr zakonnych, a także wieloraka pomoc organizowana przez diecezję tarnowską na rzecz tamtejszej ludności ma już ponad trzydziestoletnią historię. Wszyscy pracujący tam kapłani, których obecnie jest trzynastu, pozostają ze swoimi parafianami i wspierają ich duchowo, a także materialnie. Formy pomocy tym kapłanom i ich wspólnotom będą na bieżąco koordynowane przez kurię diecezjalną. Jeżeli zajdzie taka konieczność i możliwość będziemy organizować dla nich transporty z żywnością, lekami i środkami czystości.
Tarnów, 28 lutego 2022 r.