Biskupi z Tarnowa spotkali się z papieżem Franciszkiem, były święcenia biskupie, 200 lat ma tarnowskie seminarium, rozpoczął się proces beatyfikacyjny Stefanii Łąckiej – to jedne z najważniejszych wydarzeń kończącego się roku w Kościele tarnowskim. Ponadto ruszyła nowa inicjatywa – Studium Parafialnej Aktywności, ale przede wszystkim kontynuowano działalność duszpasterską i formacyjną w trudnym czasie pandemii.
Ważnym wydarzeniem była wizyta ad limina apostolorum biskupów polskich, którzy w październiku w czterech grupach udali się do Rzymu. Z papieżem Franciszkiem spotkali się także biskupi z Tarnowa.
– Pozostajemy nadal pod wpływem tej wizyty, bowiem ona z jednej strony zamyka kilkuletni etap pracy Kościoła w Polsce i także diecezji tarnowskiej, a z drugiej strony otwiera nas na pewne wyzwania, zwłaszcza że mieliśmy możliwość dyskutowania wielu kwestii, wyzwań, dotykających Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce w ramach spotkań w kongregacjach. Przede wszystkim bardzo budująca była rozmowa z papieżem Franciszkiem – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż.
W styczniu ks. Artur Ważny przyjął sakrę biskupią. Święcenia odbyły się w kościele w Tarnowie-Mościcach.
Na hasło swojej posługi biskup pomocniczy wybrał słowa 'Patris corde’, czyli 'Ojcowskim sercem’.
– Proszę przede wszystkim ponownie i wciąż: módlcie się za mnie, abym się nie przestraszył i bym nie zgłupiał, czyli bym był chrześcijaninem i biskupem modlącym się i wierzącym, uczestniczącym w Jezusowym sposobie widzenia, patrzącym oczami Jezusa na każdego z miłością, ale i w ewangelicznej prawdzie, bym pokornie umiał przyjmować wasze napomnienia, gdy zbłądzę i bym nie dystansował się od waszego życia i cierpienia, by Bóg kształtował we mnie ojcowskie serce.
Ważne diecezjalne wydarzenie to rozpoczęcie obchodów 200-lecia Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W ciągu 200 lat do święceń przygotowało się w murach tej uczelni 4300 kapłanów. Absolwenci to kapłani pracujący w diecezji tarnowskiej, a także w Polsce, Europie i na świecie.
W rozpoczęciu Roku Jubileuszowego uczestniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
– Czasami jestem pytany gdzie się czuję lepiej, w Tarnowie czy w Lublinie. Odpowiadam, że Tarnów to matka, a Lublin oblubienica – nawiązując do obrazów Kościoła – Kościół jako matka, Kościół jako oblubienica. Pod tym dachem spędziłem 12 lat, sześć jako alumn, sześć lat jako rektor, a przez 21 lat przychodziłem na wykłady. Tu się wszystko zaczęło – dodaje.
8 września w tarnowskiej katedrze odbyła się pierwsza sesja rozpoczynająca proces beatyfikacyjny Stefanii Łąckiej. Więźniarka Auschwitz narażała swoje życie dla innych, była także gotowa oddać życie za współwięźniarkę. Zmarła w opinii świętości 7 listopada 1946 r., w wieku 33 lat. Nazywana jest ‘Aniołem z Auschwitz’.
W uroczystości uczestniczyła m.in. rodzina Stefanii Łąckiej.
– To wielkie szczęście. Taki dzień zdarza się raz na ileś wieków. Bardzo to przeżywamy. Przygotowania do rozpoczęcia procesu naszej cioci trwały długo. Modlimy się za jej wstawiennictwem, żeby ona modliła się za nas, uważając, że dostąpiła radości w życiu wiecznym – powiedział Kazimierz Kosiniak-Kamysz.
W tym roku w diecezji tarnowskiej ruszyło SPA, czyli Studium Parafialnej Aktywności. To owoc trwającego V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
– Chcemy odnowić duszpasterstwo w parafii – mówił dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. Michał Dąbrówka.
– Chcemy odnowić ludzi, czyli zapalić ludzi w parafii do tego, żeby jeszcze bardziej zaangażowali się w duszpasterską współpracę z księżmi proboszczami i przez tę współpracę księży i ludzi świeckich w dziele duszpasterstwa, żeby odnowić parafię.
Mimo pandemii kontynuowano działalność duszpasterską i formacyjną, ale musiała zmienić się forma. Inna niż dotychczas jest forma wizyty duszpasterskiej i kolędy misyjnej. Sesja plenarna V Synodu Diecezji Tarnowskiej odbyła się w kościele, a nie w seminarium.
Także 39. Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę zorganizowano w formie sztafety.Trwające dziewięć dni rekolekcje były poświęcone liturgii. W sztafetowej pielgrzymce uczestniczyło ponad 8 tys. osób, a na Jasną Górę przyjechało ponad 10 tysięcy pątników. To najliczniejsza piesza pielgrzymka w Polsce, która w tym roku przybyła na Jasną Górę.
– To niesamowite, nie da się tego opisać. Jesteśmy wzruszeni, szczęśliwi. Kilkanaście lat temu pielgrzymowałam sama, a dziś jestem z rodziną. Jestem bardzo wzruszona. Za rok też postanowiliśmy się wybrać – mówiła jedna z pątniczek.
Także w tym roku potrzebującym pomagała Caritas Diecezji Tarnowskiej. W regionie były podtopienia a trąba powietrzna zniszczyła domy w regionie sądeckim.
Tymczasem Kościół w Polsce cieszył się trzema beatyfikacjami kard. Stefana Wyszyńskiego, Matki Róży Elżbiety Czackiej i ks. Jana Machy. W tych uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Kościoła tarnowskiego.