Nie milkną echa publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Na ulice wielu miast w Polsce znów wyszli uczestnicy Strajku Kobiet.
– Brakuje edukacji i informacji. Ułatwiłoby to załagodzenie tego konfliktu – mówił w programie Rozgryźć Kościół dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin ks. Piotr Cebula. – Widzimy jak brakuje informacji. Myślę, że bardzo dużo kobiet kiedy słyszy diagnozę, że jej dziecko ma wadę letalną, czyli śmiertelną nie wiedzą, że istnieją np. hospicja perinatalne. W Polsce jest ich 15. Najbliżej nas jest w Krakowie – Małopolskie Hospicjum Perinatalne.
– Trzeba konkretnych działań – dodaje ks. Cebula.
– Rozumiem, że mogą pojawiać się emocje i one się pojawiają. Równocześnie z wyrokiem TK musza iść działania rządu na rzecz rodziców dzieci z niepełnosprawnością. To nie może być pomoc doraźna, chwilowa, ale bardzo konkretna. Musi iść bardzo konkretny przekaz do rodziców, że otrzymują pomoc, taką do ręki, czyli pieniądze, którymi mogą zadysponować, bo sami doskonale wiedzą są jakie potrzeby dzieci niepełnosprawnych.
Jak dodaje ks. Piotr Cebula, odpowiedzią i przestrzenią do dialogu mogą być działające w diecezji tarnowskiej duszpasterstwo kobiet i mężczyzn. W ramach ich działalności organizowane są spotkania, webinary, podczas których poruszane są tematy m.in. pro-life.
Przeczytacie o tym na www.dr.diecezja.tarnow.pl