niedziela, 12 kwietnia 2026
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Święcenia biskupie ks. Artura Ważnego [ZDJĘCIA]

Wydawcaautor / źródło: Wydawca
2021/01/30 - 14:02
- RELIGIA
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

’Patris corde’, czyli Ojcowskim sercem – to hasło posługi nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Ks. Artur Ważny przyjął dziś sakrę biskupią.

Uroczystej Mszy świętej w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, a głównym konsekratorem był biskup tarnowski Andrzej Jeż.

– Biskup Nominat Artur wielokrotnie ukazywał trwałą miłość pasterską do ludzi pełniąc różne posługi – powiedział w homilii bp Andrzej Jeż. – Posiada duże doświadczenie na polu dzieła ewangelizacji i także spore doświadczenie w niesieniu pomocy i ratowaniu tych, którzy znaleźli się w różnych obszarach zagrożeń, zwłaszcza w niebezpieczeństwach natury moralnej, duchowej. W posłudze biskupiej tym bardziej potrzebne będzie myślenie zawsze z miłosierdziem; myślenie przebaczające; myślenie jak ojciec i pasterz, który dzień po dniu – na wzór Chrystusa Dobrego Pasterza – oddaje swoje życie, aby bronić i ratować owce i by doprowadzić je do zbawienia.

Nowo wyświęcony biskup chce dostrzegać problemy tych najbardziej potrzebujących, chce być oddany Bogu i ludziom.

– Chcę zauważyć kobiety i mężczyzn, którzy weszli w tragedię aborcji i tych, którzy odnaleźli w swej rozpaczy łaskę Bożego miłosierdzia. Chcę dostrzec odważnych rodziców adopcyjnych, dzieci adoptowane i te z domów dziecka, te niekochane i wykorzystane, porzucone i pobite, nierozumiane i wyśmiane. Tak wiele z was już wyrosło, a rany pozostały. Chcę was zobaczyć, którzy czujecie się upokorzeni przez waszą bezdomność, niepełnosprawność i powaleni uzależnieniami. Patrzę dzisiaj na zniewolonych i opętanych, walczących z wielką determinacją o wolność w Chrystusie, ale i tych dostrzegam, którzy się poddali i nie wierzą już w moc łaski i miłość ludzi – mówił podczas uroczystości biskup Artur Ważny.

Biskup Artur Ważny prosił zgromadzonych i całą wspólnotę wiernych o modlitwę.

– Proszę przede wszystkim ponownie i wciąż: módlcie się za mnie, abym się nie przestraszył i bym nie zgłupiał, czyli bym był chrześcijaninem i biskupem modlącym się i wierzącym, uczestniczącym w Jezusowym sposobie widzenia, patrzącym oczami Jezusa na każdego z miłością, ale i w ewangelicznej prawdzie, bym pokornie umiał przyjmować wasze napomnienia, gdy zbłądzę i bym nie dystansował się od waszego życia i cierpienia, by Bóg kształtował we mnie ojcowskie serce.  

Na zakończenie Mszy św. przewodniczący uroczystości abp Marek Jędraszewski, przywołując kardynała Stefana Wyszyńskiego zwrócił uwagę, że biskup musi być mężny w wierze.

– Każdy lęk ze strony biskupa, jak pisze, rozzuchwala wrogów Kościoła i sprawia, że czują się bezkarni. Księże biskupie Arturze, tak jak mówiłeś, głoś prawdę Chrystusa z miłością, ale też w porę i nie w porę, bo tylko ta prawda wyzwala. Czyń to corde patris, sercem Ojca, a jednocześnie z tą nadzieją i tą siłą, którą obdarzą cię i Najświętsza Maryja Panna i św. Józef, których symbole widnieją na twojej biskupiej tarczy.

– Bo chociaż nie wiemy jak jest przyszłość, to wiemy do kogo należy zwycięstwo. Bądź sługą i zwiastunem tego Chrystusowego zwycięstwa – życzył nowemu biskupowi abp Marek Jędraszewski.       

Bp Artur Ważny ma 55 lat. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 roku w Tarnowie.

To ceniony rekolekcjonista, jest egzorcystą i ojcem duchownym kapłanów diecezji tarnowskiej. Był także diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, proboszczem, dyrektorem Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji i Szkoły Nowej Ewangelizacji. Dla wielu jest przewodnikiem duchowym.

Bp Artur Ważny pomagał w powstaniu Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych na cmentarzu w Mościcach a także Alegorii, która jest miejscem dialogu, formacji i misji. Ponadto prowadzi rekolekcje dla kobiet, które dokonały aborcji, organizował największe rekolekcje w diecezji, czyli Forum Formacyjne.

Ponadto był duszpasterzem akademickim, zorganizował i prowadził pierwsze duszpasterstwo związków niesakramentalnych w diecezji tarnowskiej. Zainicjował w diecezji także ruch Mężczyzn św. Józefa.

Uroczystość sakry biskupiej była transmitowana w Radiu RDN.

Tagi: Małopolskabp Andrzej Jeżbp Artur Ważnyświęcenia biskupieTarnów
Poprzedni

Synoptycy straszą kolejnym atakiem zimy. Jak będzie na Sądecczyźnie?

Następny

Na 'Jurasówce’ w Siemiechowie narciarze już jeżdżą

ZOBACZ RÓWNIEŻ

fot. archiwum RDN
AKTUALNOŚCI

Niedziela Bożego Miłosierdzia. 'Reset do ustawień fabrycznych naszego serca”

11 kwietnia 2026
RELIGIA

Wyjątkowa uroczystość w diecezji tarnowskiej. Konsekracja dziewic i błogosławieństwo wdów

11 kwietnia 2026
AKTUALNOŚCI

Diecezjalne Święto Caritas w Limanowej. Wręczono medale „Misericors” [ZDJĘCIA]

11 kwietnia 2026
AKTUALNOŚCI

Jezuici z Nowego Sącza zapraszają na Drogę Światła malowaną muzyką organową

10 kwietnia 2026
RELIGIA

Czy człowiek ma prawo decydować o własnej śmierci? Wykład o eutanazji w ramach UNSJPII

10 kwietnia 2026
RELIGIA

Pod patronatem RDN odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa 'J.H. Newman – Przewodnik po drogach prawdy”

10 kwietnia 2026
Fot. zdjęcie ilustracyjne/freepik
AKTUALNOŚCI

Jest decyzja w sprawie edukacji zdrowotnej. 'To działanie wbrew woli rodziców’

9 kwietnia 2026
Fot. archiwum archidiecezji krakowskiej
AKTUALNOŚCI

Ogólnopolski konkurs 'Lekcja z Heleną’. Ostatnie dni na zgłoszenia

9 kwietnia 2026

NAJNOWSZE

fot. archiwum RDN

Niedziela Bożego Miłosierdzia. 'Reset do ustawień fabrycznych naszego serca”

23:11

Konsekracja dziewic i błogosławieństwo wdów [11.04.2026]

21:09

Wyjątkowa uroczystość w diecezji tarnowskiej. Konsekracja dziewic i błogosławieństwo wdów

21:09

Najpierw pościg, później znalezienie narkotyków. Sceny „jak z filmu” pod Nowym Sączem

16:04

Diecezjalne Święto Caritas w Limanowej. Wręczono medale „Misericors” [ZDJĘCIA]

16:04

Co dalej z nową plażą i molo w Gródku nad Dunajcem? Wody Polskie rozpatrują wniosek

15:03

Irena Santor będzie gościć w Tarnowie, usłyszymy jej największe przeboje. Zaproszenie przekazała słuchaczom RDN

09:09

Ponad 60 wystawców i przeszło tysiąc ofert pracy, praktyk i staży. W Akademii Tarnowskiej będą Targi Pracy

09:09

Wypadek na Powiślu Dąbrowskim. Dwie osoby zostały poszkodowane

18:06

Peron kolejowy z lokomotywą i wagonami zobaczycie w centrum Nowego Sącza

17:05

NIE PRZEGAP

Czciciele świętego ojca Pio z diecezji tarnowskiej spotykają się w Pasierbcu

16 marca 2026

Są pieniądze na odnowienie zabytkowych kościołów, cerkwi i dworów

7 kwietnia 2026

TOSiR przejmie 'Jaskółcze Gniazdo”. Ligowego żużla nie będzie, ale jest szansa na treningi młodzieży

24 marca 2026
RADIO KATOLICKIE
UN PAPIESKI
UNS
AKCJA KATOLICKA
BIBLOS
KULTURA TARNÓW
SRK
CARITAS
KANA
ITER
Małopolska
AKADEMIA TARNOWSKA

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj