Osoby z autyzmem potrzebują naszej akceptacji (audycja z 7.12.2021)

264687322 10160511306291320 1191155546565852119 n

To co możemy zrobić dla osób z autyzmem, to je zaakceptować i pomóc im funkcjonować w codziennym, otaczającym je świecie – podkreśla terapeutka autyzmu Natalia Łakawska-Kozioł.

W programie Bez Skierowania zwracała uwagę, że w społeczeństwie wciąż funkcjonuje wiele mitów na temat autyzmu. I właśnie te stereotypy mogą być bardzo krzywdzące dla osób z autyzmem i ich bliskich.

Bardzo często widząc dziecko, które zachowuje się nieco odmiennie, które krzyczy – zachowuje się inaczej niż my byśmy tego oczekiwali – bardzo łatwo przykleja się takiemu dziecku etykietkę, że to jest niegrzeczne dziecko, że to jest dziecko, które przeszkadza, że to jest dziecko niewychowane. A to nie jest prawda, ponieważ bardzo często, oprócz tego że dziecko ma zaburzenia ze spektrum autyzmu, to ma również zaburzenia integracji sensorycznej, np. zapach przeszkadza, przeszkadza nadmierny hałas, przeszkadza nawet wysokość dźwięku. Wtedy takie dziecko odczuwa niesamowity dyskomfort i stąd również pojawienie się takich zachowań.

Pierwszy tydzień grudnia jest Europejskim Tygodniem Autyzmu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 osób.

Autyzmu nie da się wyleczyć. To zaburzenie, z którym się jest do końca życia.

Natalia Łakawska-Kozioł zwracała uwagę, że dzięki terapii można osiągnąć bardzo dobre efekty, dzięki którym takie osoby mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Kluczowa jest jednak wczesna diagnoza. Uwagę rodziców powinny zwrócić m.in. unikanie kontaktu wzrokowego, niechęć do nawiązywania kontaktów z innymi rówieśnikami, brak reakcji na imię, czy brak gaworzenia przez niemowlę.

Exit mobile version