Nadchodzi rewolucja informatyczna w ochronie zdrowia – e-recepty, e-skierowania i dokumentacja medyczna w Internecie. Zwiastuny już widać. Wielu lekarzy wystawia elektroniczne recepty i chwali nowy system. Pacjenci – zwłaszcza ci starsi – mają jednak obawy czy odnajdą się w elektronicznym świecie.
Od 1 stycznia 2020 lekarze nie będą mieli możliwości wystawiania recept w sposób inny niż elektroniczny. A pacjenci żeby zrealizować taką elektroniczną receptę będą musieli posiadać Internetowe Konto Pacjenta.
Robert Beksińki – ekspert od systemów informatycznych w placówkach służby zdrowia, który był gościem programu Bez Skierowania tłumaczył na czym polegają elektroniczne recepty i uspokajał, że nie trzeba mieć telefonu komórkowego żeby taką receptę zrealizować.
Czterocyfrowy kod, który będzie potrzebny do realizacji recepty lekarz może nam wydrukować.
– E-recepta to jest odpowiednik tego co do tej pory dostawaliśmy w postaci papierowej. Taka recepta, poprzez System Informacji Medycznej, bezpośrednio od lekarza, który nam ją wystawi trafia do aptek. Jak przyjdziemy do apteki będziemy mogli powiedzieć ten czterocyfrowy kod, który dostaniemy jako identyfikację do tej konkretnej recepty. Podając ten kod, a do tego numer Pesel, będziemy mogli tę e-receptę zrealizować.
Lekarz Lesław Szot – właściciel przychodni Lekarskiej NZOZ w Limanowej, w ciągu pół roku wystawił około 10 tys. e-recept.
Przyznaje, że jest szybciej i bardziej komfortowo, ale na krótsze kolejki do lekarzy trzeba poczekać. Ten efekt, w jego przychodni widać dopiero po kilku miesiącach od realizacji systemu.
– Na to trzeba poczekać, bo każdy system wymaga wdrożenia. U nas zyski czasowe z wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej i e-recept widać, ale widać dopiero po pół roku. Tak więc też musimy poprosić pacjentów i innych lekarzy o cierpliwość, o to żeby dać szansę systemowi się rozwinąć.
Każdy pacjent, który chce korzystać z e-usług w służbie zdrowia powinien założyć sobie Internetowe Konto Pacjenta. To specjalna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, która umożliwia korzystanie z e-usług w służbie zdrowia.
Na IKP można sprawdzić otrzymane e-recepty – wraz z informacją o dawkowaniu leków, historię swoich wizyt, w ramach e-skierowania – zaplanowane wizyty i zabiegi, a wkrótce także swoją dokumentację medyczną — wyniki badań czy wypis ze szpitala.
UWAGA! Jeśli nie posiadamy IKP, to lekarz może wydać pacjentowi wydruk informacyjny, na podstawie którego farmaceuta też może wydać lek.
Bez Internetowego Konta Pacjenta (IKP) nie otrzymamy jednak e-recepty SMS-em i/lub e-mailem, ani nie skorzystamy z pozostałych funkcjonalności e-recepty.