’Moimi oczami malowane’ to tytuł wystawy, która została otwarta w piątek, 1 kwietnia w Pałacyku Strzeleckim, siedzibie BWA w Parku Strzeleckim w Tarnowie.
Na wystawie prezentowane będą prace plastyczne dzieci z autyzmem z Przedszkola Specjalnego nr 36 'Pod Parasolem’ przy SOSW oraz dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowie.
Jak powiedziała Radiu RDN oligofrenopedagog Aneta Radlińska, terapeuta Ośrodka, twórczość plastyczna jest dla dzieci autystycznych formą kontaktu ze światem zewnętrznym i komunikowania się z innymi ludźmi.
– Zajęcia plastyczne są pewną formą terapii. Taką drogą do zbudowania relacji, więc dzięki tym zajęciom plastycznym możemy zbudować fajną formę kontaktu i komunikacji. A żeby terapia przebiegała prawidłowo i przynosiła rezultaty, to musimy zrozumieć te nasze dzieci. One nie potrafią wyrazić tego, co czują, słowami. Ta bariera komunikacyjna jest bardzo duża. Natomiast ta swoboda, która dajemy dziecku w trakcie zajęć, uspokaja i odwrażliwia na bodźce, co daje im poczucie bezpieczeństwa i znajdujemy w tym momencie pewien klucz do wewnętrznego ich świata.
Aleksandra Kubisztal z Działu Edukacji tarnowskiego Biura Wystaw Artystycznych podkreśla, że wystawa 'Moimi oczami malowane” wpisuje się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu i ma na celu uświadomienie społeczeństwu trudności komunikacyjnych i odrębności w postrzeganiu świata, jakie są udziałem osób ze spektrum autyzmu.
– Wiele osób jeszcze nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czym autyzm tak naprawdę jest, z czym zmagają się osoby ze spektrum autyzmu. Otwieramy tę wystawę przy okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Celem tej wystawy jest działanie w kierunku uświadamiania ludzi, z czym zmagają się osoby ze spektrum autyzmu.
Wystawę będzie można zwiedzać od 4 kwietnia do 3 maja.