Historia powstania Armii Krajowej, informacje o strukturze, dowództwie, najważniejszych działaniach AK. Przy Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci powstała plenerowa wystawa IPN.
Jak podkreśla wicedyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Cecylia Radoń, ta wystawa ma przypominać o bohaterach, którym zawdzięczamy wolność i jest częścią działań IPN podjętych w ramach obchodów 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
– W tym roku obchodzimy 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. To bardzo ważna rocznica dla nas, Polaków. Wystawa jest przygotowana po to, aby przekazać informacje o tym, jak wielką pracę wykonali żołnierze Armii Krajowej dla Polski, dla tego, abyśmy odzyskali wolność. Wystawa, którą prezentujemy w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci, jest to wystawa taka podstawowa, dotycząca Armii Krajowej.
Jak zapewniła Cecylia Radoń, IPN wspiera Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci materiałami edukacyjnymi. Przy okazji obchodów 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, do Centrum trafiły z IPN publikacje naukowe, gry edukacyjne, komiksy dla dzieci i materiały dla nauczycieli.
Dyrektor Muzeum Okręgowego Kazimierz Kurczab, podkreśla, że nowe Regionalne Centrum Edukacji cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających.
– Głównym celem jest edukacja o okresie II wojny światowej, o tym, co tutaj się wydarzyło na ziemi tarnowskiej, żeby przypominać cały czas właśnie o tej historii, która dotyczy naszego terenu. Bardzo dużo osób odwiedza naszą placówkę. Jest duże zainteresowanie. Tematyka, która tutaj jest prezentowana przyciąga bardzo dużo osób. I faktycznie, mimo panującej pandemii, mimo ograniczeń, sporo zwiedzających się w muzeum pojawia.
Plenerowa wystawa poświęcona AK dostępna będzie dla zwiedzających w lutym i marcu.