Ksawery Masiuk z brązowym medalem mistrzostw świata!

masiuk ksawery

17-letni Ksawery Masiuk z Tarnowca zadziwia świat! Na mistrzostwach świata w Budapeszcie na dystansie 50 m stylem grzbietowym zdobył brązowy medal i dał się wyprzedzić jedynie Amerykanom Hunterowi Armstrongowi i Justinowi Ress. Polak początkowo zajął drugie miejsce po dyskwalifikacji Ressa, który przypłynął jako pierwszy, lecz protest strony amerykańskiej został przyjęty i tym samym Ksawery został przesunięty na trzecie miejsce.

Od początku światowego czempionatu było wiadome, że Ksawery jest w świetnej formie. Najpierw w dobrym stylu awansował do finału 100 m 'grzbietem’, gdzie ostatecznie zajął wysokie 6. miejsce.

Na dystansie o połowę krótszym mógł się jednak cieszyć z upragnionego medalu. 17-latek już w półfinale pokazał, że trzeba się będzie z nim liczyć, bowiem pokonał ten dystans z czasem 24,48 s i tym samym pobił rekord Polski.

Głównymi faworytami do zwycięstwa byli jednak Amerykanie – Hunter Armstrong i Justin Ress. I faktycznie, w finale pokazali prawdziwą moc. Początkowo jako pierwszy do mety dopłynął Ress przed Armstrongiem i Masiukiem, ale jego radość ze zdobycia złotego medalu nie trwała długo. Został zdyskwalifikowany za to, że zbyt długo przebywał pod wodą. Tym samym po 'złoto’ sięgnął Armstrong, a na drugie miejsce 'wskoczył’ pochodzący z Tarnowca Ksawery Masiuk. Ostatecznie trzecie miejsce zajął Włoch Thomas Ceccon.

Strona amerykańska złożyła jednak protest do sędziów, który został uznany i tym samym Ress powrócił na najwyższy stopień podium, na drugim miejscu został sklasyfikowany Armstrong, a na trzecim – Ksawery Masiuk.

Brąz Ksawerego Masiuka jest pierwszym medalem zdobytym przez Polskę na mistrzostwach świata w Budapeszcie. Chwilę później drugie srebro dla naszego kraju zdobyła Katarzyna Wasick na dystansie 50 m stylem dowolnym

Wbrew pozorom dla 17-latka mistrzostwa świata na Węgrzech… nie były główną imprezą w tym sezonie. Jak mówił Radiu RDN największą formę będzie przygotowywał na mistrzostwa Europy juniorów, które wkrótce odbędą się w portugalskim Setúbal. Po występach w Budapeszcie nie trudno odgadnąć, że będzie głównym faworytem do złotego medalu.