Mury nowego kościoła w Nowym Sączu rośną w oczach. – Czas na to, aby wmurować kamień węgielny – mówi proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela, ks. Janusz Michalik. Już w tę niedzielę, 12 czerwca, na osiedlu Poręba Mała, odbędą się ważne uroczystości, do której tutejsza wspólnota przygotowywała się od trzech lat. Wtedy rozpoczęta została budowa nowej świątyni, a na plac budowy wjechały pierwszy ciężki sprzęt.
– Teraz widać już na horyzoncie koniec prac – mówi proboszcz.
– Mamy w tej chwili kościół w stanie surowym, z dachem przykrytym papą. Plebania również jest na tym etapie. Mamy już blachę kupioną na kościół i plebanie, ale nie możemy jeszcze tego położyć, bo musimy na ścianie położyć ocieplenie i drugie mury z cegły. To nam zajmie trochę czasu i pieniędzy, ale Jezus się tym zajmuje. Póki co małymi krokami idziemy do przodu – mówi proboszcz.
Trzy lata temu, 18 maja wbita została pierwsza łopata pod budowę kościoła, 15 lipca rozpoczęły się wykopy.
Papież Franciszek poświęcił kamień węgielny pod tę świątynię, już w marcu tego roku w Watykanie. W niedziele (12.06) w trakcie Mszy Św. o godzinie 16.00 biskup diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż wmuruję kamień i poświęci płytę upamiętniającą to wydarzenie.
Jak mówi proboszcz parafii, podstawą wszystkiego, co się dzieje na osiedlu Poręba Mała, jest budujący się też z każdym dniem kościół duchowy.
– 10 lat temu, gdy powstawała parafia było nas około 2 070 osób, a w tej chwili jest na około 2 900 wiernych. Wiemy, że to jest dla kogoś. To wynikało oddolnie, od ludzi, a nie, że ktoś sobie wymyślił, że za mało kościołów mamy w Polsce czy Nowym Sączu – dodaje.
W parafii już działa 16 różnych grup i wspólnot. Także z tego powodu przy nowym kościele i plebani budowane jest parafialne centrum kultury, gdzie znajdować bezie się m.in. duża sala teatralna ze sceną. Wszystko ma zapewnić możliwość spotykania się wiernych i mieszkańców osiedla.
W tę niedzielę będzie można wspierać budowę nowego kościoła kupując cegiełki. Jadalne – to ciasto i domowy bigos, a niejadalne – to pocztówki. Dodatkowo można będzie zakupić chrzcielnice z mosiądzu lub gipsu z wizerunkiem Jan Chrzciciela i Jezusa przedstawiające Chrzest w Jordanie.
Warto też dodać, że projekt budowanego kościoła powstał spod ręki Andrzeja Mikulskiego, który projektował także Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Kościół w Porębie Małej skierowany jest na wschód, tak jak to było w starożytności. Przy wejściu głównym znajdować będzie się baptysterium z chrzcielnicą, które symbolizuję duchowe wejście do kościoła, które odbywa się jedynie przez chrzest.
Posłuchaj całej rozmowy: