Dziś Środa Popielcowa, początek Wielkiego Postu. To czas 40 dni modlitwy, pokuty i oczekiwania na święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego, dziś wierni są posypywani popiołem i kapłan wypowiada przy tym słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i proch się obrócisz” oraz „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
Ks. Łukasz Plata z parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu mówił w porannym programie RDN Nowy Sącz, że rytuał został wprowadzony już około 4. wieku.
– Popiół jest symbolicznym znakiem pokuty, żalu za grzechy, gotowości do umartwiania się. W VII wieku oficjalnie wyznaczono środę na pierwszy dzień Wielkiego Postu. Natomiast w XI wieku zrodził się zwyczaj, że popiół do posypywania głów wiernych pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku – wyjaśnił kapłan.
Posypywanie popiołem nawiązuje do dawnej chrześcijańskiej tradycji publicznego nakładania na grzeszników pokuty. Było to nie tylko posypanie głów popiołem, ale też wyprowadzenie z murów świątyni. Miało to być ostrzeżeniem dla pozostałych wiernych.