Coraz więcej przypadków dzieci ze spektrum autyzmu w Tarnowie

Laskawska Koziol

Rośnie liczba dzieci ze spektrum autyzmu. Jest to tendencja nie tylko ogólnopolska, problem występuje także w Tarnowie.

Jak mówiła w Pulsie Regionu na antenie Radia RDN terapeutka autyzmu Natalia Łaskawska-Kozioł, w Zespole Szkół Niepublicznych w Tarnowie, gdzie pracuje, 1/3 diagnoz u dzieci to właśnie autyzm.

Jak zauważa terapeutka, wzrost liczby diagnoz nie przekłada się jednak na większą świadomość społeczeństwa.

Wciąż zdarzają się przypadki, że ktoś zwraca uwagę, że dziecko jest niegrzeczne lub nie stosuje się do obowiązującego prawa, choćby teraz w dobie pandemii – dodaje Natalia Łaskawska-Kozioł.

– Zdarzyło nam się w autobusie, kiedy pasażer, współpasażer zwrócił nam uwagę, żeby ubrać dziecku maseczkę, podobne sytuacje miały też miejsce w sklepie. Tłumaczymy zawsze, że nasz podopieczny ma autyzm i nie musi nosić maseczki, to zazwyczaj pomaga. Mam też przy sobie zawsze takie karteczki z informacją, czym jest autyzm i wręczam takiej osobie.

Jak mówi terapeutka autyzmu, wciąż powszechne jest, że ludzie piętnują rodziców, bo dzieci, ich zdaniem, są niegrzeczne.

Problem jest jednak bardziej złożony.

– Po naszych dzieciach nie widać niepełnosprawności. Żadne dziecko nie ma też takiej plakietki, że ma autyzm, a tego po prostu nie widać. Dopiero w momencie wystąpienia jakiegoś zachowania trudnego, gdzieś mimochodem wychodzi ta sytuacja, że coś jest nie tak, że dziecko zachowuje się odmiennie od reszty, według niektórych rodzic coś powinien z tym dzieckiem zrobić, uspokoić, bo przecież to jest duże dziecko.

Dlatego eksperci apelują, by wykazać się empatią i czasem zamiast piętnować, zignorować lub po prostu zaproponować pomoc.

Autyzm może objawić się na wczesnym etapie rozwoju dziecka.

Niepokojącymi objawami mogą być trudności w nawiązywaniu wzrokowego, niereagowanie na imię, uboga mimika, brak radości na widok rodzica lub członka rodziny, nadmierne zainteresowanie przedmiotami, również opóźniony rozwój mowy lub uboga mowa.

Jeśli nas coś niepokoi, najlepiej skontaktować się ze specjalistą.

Exit mobile version