Samorządowa moda na tężnie solankowe, choć dla niektórych to zabaweczki!

teznia

fot. zdjęcie ilustracyjne

Na Sądecczyźnie panuje moda na tężnie solankowe. Gminy chętnie je budują, również dzięki dotacjom, ale są wyjątki. Gdzie tężnia nie powstanie i czy faktycznie takie miejsca działają dobrze na zdrowie?

Są mniejsze lub większe. Okrągłe, kwadratowe, a czasem są zwykłą, kilkumetrowej długości ścianką. Chodzi o tężnie solankowe. Na ziemi limanowskiej mamy je w Porębie Wielkiej, Szczawie i w Łukowicy. W okolicach Gorlic tężnia jest w uzdrowisku Wapienne, a na swoją czeka też Bobowa. W ostatnich latach powstało też kilka tężni na Sądecczyźnie. Mamy je w Krynicy, Tyliczu, czy w samym Nowym Sączu.

Postanowiliśmy zaglądnąć pod tę nowosądecką, umiejscowioną w Parku Strzeleckim i zapytać co sądzą o tej atrakcji mieszkańcy miasta.

Uważam, że to jest cudowna sprawa, że Nowy Sącz sobie na to pozwolił i że ludzie z tego korzystają i to jest rzeczywiście konieczne dla zdrowia starszych ludzi – mówi mężczyzna, korzystający z pobliskiej siłowni plenerowej. – Dla starszych osób to jest potrzebne, bo jednak to jest zdrowe – dodaje spacerująca z psem kobieta. – Wprawdzie nie tutaj, ale korzystałam z takiej solanki. Uważam, że to jest świetna sprawa i w takim mieście jak Nowy Sącz, jak najbardziej przydatna – komentuje młoda kobieta.

Co istotne, tężnia solankowa w Nowym Sączu ma być czynna od maja do października, bo potrzebne są do tego dodatnie temperatury.

W najbliższej okolicy tężnia miała też powstać w Starym Sączu, ale tam jej, przynajmniej na razie nie będzie. Miasto tłumaczy to między innymi tym, że w budżecie na rok 2022 nie ma 250 tys. złotych, za które tężnia miała powstać. Jest też powód braku dobrej lokalizacji. Tężnia miała stanąć na placu Teresy Platy Nowińskiej, ale to miejsce nie pozwalało na pełne spełnianie jej funkcji turystycznych. Ograniczał to Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

To wszystko spowodowało, że odsunęliśmy w czasie budowę tężni – komentuje burmistrz Starego Sącza, Jacek Lelek. – Mamy bardzo wiele innych zadań z zakresu rekreacji, sportu i turystyki, które są właśnie w toku, więc realizowaniena prędce” takiego zadania, uznaliśmy teraz za niecelowe i odłożyliśmy w czasie – dodał.

Tężnie stały się ostatnio modne. Również dlatego, że przyciągają turystów. Samorządy chętnie je budują, bo dostają na takie projekty dotacje.

Co daje nam jednak tężnia i jakie ma ona właściwości zdrowotne? Sądecki lekarz Andrzej Fugiel doradza korzystanie z tego typu urządzeń. – Szczególnie pożyteczne jest to dla mieszkańców Sądecczyzny, którzy narażeni są na szkodliwe działanie smogu, ale też dla tych wszystkich, którzy nie mogą dojść do siebie po przejściu Covida – podkreśla.

To jest jak najbardziej zbawienny wpływ. Po pierwsze daje to relaks, po drugie nawilżenie dróg oddechowych, a po trzecie zawarte w solance związki chemiczne, mają zbawienny wpływ na drogi oddechowe. Ja się w ten sposób rehabilitowałem po Covidzie – zdradził Fugiel.

Co ciekawe tężni nie ma na przykład w Muszynie, która w ostatnich latach jest jednym z najprężniej rozwijających się uzdrowisk w regionie. Burmistrz Jan Golba do boomu na te instalacje podchodzi z rezerwą. Warto dodać, że jest on też prezesem Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, ale też interesuje się tematem hobbystycznie.

Dają one bardziej efekt psychologiczny, na przykład dlatego, że pachną solą – mówi Jan Golba.

To nie są tężnie. To jest taka, pewnego rodzaju, jak to mówią alergolodzy, czy pulmonolodzy – zabaweczka. Ona daje pewnego rodzaju namiastkę tężni. Tam, gdzie jest solanka na miejscu, na przykład w Inowrocławiu, Ciechocinku, czy w innych miejscowościach, gdzie ona naturalnie występuję, to trzeba zamykać oczy i robić tężnie, bo zdrowotny i prozdrowotny jest. Tutaj natomiast jest to bardziej efekt psychologiczny, bo ona rzeczywiście pachnie solą, ale o efektach zdrowotnych trudno mówić – podkreśla burmistrz Muszyny.

Z drugiej strony z innych opinii lekarskich wynika, że te efekty jednak są. Jedno jest pewne – wizyta w tężni solankowej na pewno nie zaszkodzi.

Exit mobile version