Chyba każdy z nas docenia i jest świadomy roli, jaką w naszym domu lub mieszkaniu odgrywają rośliny. Z tego też względu chętnie dostrajamy nimi wnętrza, a rośliny takie jak np. juka aloesowa czy bananowiec przestały być już dla na nieosiągalne i egzotyczne. Warto więc poświęcić czas na to, by lepiej je poznać. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć!
Juka aloesowa- jak ją uprawiać?
Juka aloesowa [https://gardeneo.pl/juka-aloesowa] nie jest rośliną, która wymaga specjalnych umiejętności podczas uprawy, więc ten proces z pewnością nie należy do najbardziej skomplikowanych. Warto jednak odpowiednio podejść do uprawy juki aloesowej, by pięknie się ona rozwijała i stanowiła ozdobę naszego wnętrza. Warto pamiętać, że juka najlepiej rośnie w warunkach pełnego słońca. Co więcej, juka aloesowa w swoim naturalnym środowisku rośnie głównie na obszarach suchych i mocno odsłoniętych.
Roślina ta najlepiej będzie się czuła w ciepłym mieszkaniu, a idealna temperatura dla niej wynosi od 20 stopni Celsjusza w górę. Niemniej jednak w momencie, kiedy wchodzimy w sezon zimowy, warto pamiętać żeby zapewnić naszej juce aloesowej nieco wyższe temperatury, dochodzące nawet do 25 stopni Celsjusza. Kolejnym niezwykle ważnym aspektem podczas uprawy juki aloesowej jest dobranie dla niej odpowiedniej gleby. Co prawda jest to dość odporna roślina, która poradzi sobie na wielu typach ziemi. Niemniej jednak optymalną wersją będzie ziemia uniwersalna, która zostanie wymieszana z piaskiem.
Co więcej, warto poszukać w sklepach roślinnych, specjalnych rodzajów podłoży, które dedykowane są właśnie jukom aloesowym. Warto zadbać również o odpowiednie zagospodarowanie dnia doniczki. W pierwszej kolejności warto rozłożyć tam keramzyt, a także inny materiał, który zapewni odpowiedni drenaż. Warto jednak pamiętać o tym, że korzenie juki aloesowej mogą niezwykle szybko zgnić, jeśli zbyt długo będą stały w wodzie. Doniczki więc muszą mieć otwory, a także nadmiar wody powinien być regularnie wylewany z podstawki. Jeśli zdecydujemy się na posiedzenie juki na zewnątrz, warto to zrobić w miejscu które jest lekko wzniesione, wówczas woda będzie mogła swobodnie spływać. Warto pamiętać, że juka aloesowa podobnie jak bananowiec nie wymaga zbyt częstego podlewania. Wystarczy robić to raz w tygodniu, a w sezonie zimowym, raz w miesiącu.
Bananowiec- jak uprawiać?
Bananowce są niezwykle wdzięcznymi roślinami, które świetnie komponują się w większości wnętrz. Co ciekawe w naturalnych warunkach rośliny te mogą osiągnąć nawet 15 metrów wysokości, niemniej jednak jego ozdobne odmiany posiadają znacznie mniejsze rozmiary, dzięki czemu roślinę tę można uprawiać również w odmianie doniczkowej. Bananowce uwielbiają słońce, z tego też względu należy umieścić je na stanowiskach mocno nasłonecznionych, a także w takich miejscach, w których panuje duża wilgotność powietrza. Najlepiej będzie więc, jeśli zajmą one honorowe miejsce w pobliżu okna.
Warto pamiętać, że w sezonie letnim roślinę tę- o ile mamy taką możliwość- można wystawiać na dwór, by stopniowo przyzwyczajać ją do coraz większego słońca. Wraz z nadejściem sezonu zimowego bananowiec wymaga przycięcia liści, a także wykopania kłodziny. Wspomnianą kłodzinę, należy przechowywać w doniczce aż do nadejścia wiosny. Bananowce szybko kiełkują, więc ich ponowne odbicie po sezonie zimowym nie zajmie dużo czasu, a roślina szybko odzyska swój tropikalny i egzotyczny urok. Warto pamiętać również, że bananowce choć lubią wodę, to źle będą tolerowały zbytnie zawilgocenie gleby. Podlewanie ich systematycznie około 2-3 razy w tygodniu z pewnością będzie wystarczające. W zimę zaś przechowywanej kłodziny nie trzeba w ogóle podlewać. Doniczki w których rosną bananowce powinny również posiadać otwory, przez które będzie możliwe ewentualne odprowadzenie nadmiaru wody na podstawkę, z której trzeba ją zlewać. Odpowiednia pielęgnacja rośliny sprawi, że przez długi czas będziemy mogli cieszyć się jej pięknem i niebanalnym wyglądem.