Zwyrodnienie plamki żółtej AMD – choroba, która zabiera wzrok

received 1370225200111194

Tej choroby nie można wyleczyć, ale wczesne rozpoznanie może uchronić chorego przed utratą wzroku. Zwyrodnienie plamki, to problem, który dotyka głównie seniorów, ale wiek nie jest jedynym czynnikiem ryzyka.

Specjalista w dziedzinie okulistyki dr hab. n. med. Tomasz Chorągiewicz z Kliniki Okulistyki w Lublinie, który przyjmuje pacjentów w mieleckim szpitalu, zwraca uwagę, że jest to choroba nieodwracalna, dlatego ważne jest wczesne wykrycie.

W programie Bez Skierowania podkreślał, że szczególnie groźna jest tzw. mokra, czyli wysiękowa postać tego schorzenia.

Dzięki odpowiedniemu leczeniu choroba zatrzymuje się na tym etapie, na którym zostanie uchwycona.

– Bardzo ważne jest wczesne wykrycie. Im wcześniej wykryjemy tę chorobę, tym więcej możemy zrobić. Im wcześniej zaczniemy leczyć, tym mamy szansę utrzymać widzenie na wysokim poziomie, ponieważ im zaczniemy później, tym to, co możemy uzyskać leczeniem, już będzie dużo słabsze.

Nieleczone AMD może doprowadzić do utraty wzroku, dlatego bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć choroby i zwracać uwagę na charakterystyczne objawy.

– Zaczynamy widzieć mniej ostro i deformuje nam się plamka. Ona deformując się, zniekształca obraz. Na przykład linie, które widzimy – równoległe albo kratka – zaczynają nam się rozjeżdżać, mogą się zaczynać krzywić, dodatkowo możemy widzieć jakieś plamy – plamy w centrum pola widzenia, ograniczona ostrość widzenia. Te objawy są charakterystyczne dla chorób plamki.

Bardzo prostym badaniem pozwalającym stwierdzić nawet w warunkach domowych, czy plamka żółta oka działa prawidłowo, jest test Amslera. To plansza podzielona na małe kratki, a na środku jest punkt, w który powinien wpatrywać się badany pacjent.

Wszelkie mroczki, plamy oraz zniekształcenia pojawiające się w trakcie badania są objawami wskazującymi, że czas na wizytę u specjalisty.

Dr Tomasz Chorągiewicz zwracał uwagę na profilaktykę.

Na stan wzroku, w tym także plamki żółtej, duży wpływ styl życia i odpowiednia dieta, w której powinny dominować kolorowe warzywa. To właśnie źle skomponowane menu może w pewnym stopniu przyczyniać się do zwyrodnień plamki żółtej.

Ważne jest zaprzestanie palenia oraz regularny wysiłek fizyczny.

https://www.rdn.pl/audycje/bez-skierowania

Exit mobile version