Od lipca w Mościckim Centrum Medycznym Tarnowie będzie działać pierwsze miejskie hospicjum stacjonarne.
Z fachowej opieki w zmodernizowanym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym będzie mogło skorzystać 12 pacjentów.
Jest to dedykowane głównie pacjentom onkologicznym.
Jak przyznaje prezydent Roman Ciepiela, bazując na statystykach, w Tarnowie z roku na rok przybywa pacjentów zmagających się z chorobami nowotworowymi.
– 24% osób w Tarnowie umiera z powodów onkologicznych. To jest niestety bardzo duży odsetek. Tylko 1% więcej osób umiera z powodów kardiologicznych. Te proporcje zmieniały się w ciągu ostatnich lat i to jest wyraźny wzrost. Chorych na nowotwory przybywa. W ciągu trzech lat, pomiędzy 2017 a 2019 w Tarnowie zmarło 782 osoby z powodów onkologicznych. W tej chwili w Tarnowie leczy się 3 tysiące osób.
Umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia na działanie hospicjum w Mościckim Centrum Medycznym ma być podpisana tuż przed 1 lipca, czyli przed rozpoczęciem działalności hospicjum.
Prezes Mościckiego Centrum Medycznego w Tarnowie Jan Musiał przekonuje, że wszystkie szczegóły są już dograne.
– Udało nam się spełniać warunki, bo trzeba mieć zabezpieczoną kadrę, żeby taką usługę świadczyć, mówię tu o lekarzach, pielęgniarkach ze specjalnościami określonymi, psychologach, psychiatrach, wszelkie warunki lokalowe też, te warunki spełniliśmy. Od 1 lipca będziemy realizować warunki hospicyjne na 12 łóżek, równocześnie będziemy realizować usługi jak dotychczas, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego na 53 łóżkach i na 16 łóżkach komercyjnie, ponieważ nie mamy kontraktu na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy na całość.
Umowa na prowadzenie hospicjum ma być podpisana na 5 lat. Na bezpłatną opiekę paliatywną pacjenta kieruje lekarz. Chory musi być ubezpieczony.
Najbliższe hospicjum funkcjonuje w Dąbrowie Tarnowskiej i Brzesku.
W Tarnowie będzie to pierwsze tego typu miejsce.
Na finiszu jest też budowa tarnowskiego hospicjum Via Spei, które powstaje w pobliżu szpitala św. Łukasza. Pierwszych pacjentów ma przyjmować w przyszłym roku.