Zobacz zdjęcia:
Stary Sącz pamięta o swoim rodaku. Grób lekarza, społecznika i filantropa dra Leopolda Gawałkiewicza odzyska swój dawny blask. Renowacja będzie możliwa dzięki datkom mieszkańców.Dr Gawałkiewicz urodził się w 1843 roku w Starym Sączu. Po studiach medycznych w Krakowie i Wiedniu wrócił do rodzinnego miasta, gdzie całe życie leczył, pomagał i angażował się w sprawy mieszkańców.
Jako radny zabierał głos w ważnych kwestiach, m.in. piętnował akty wandalizmu i przemocy w mieście. Najbardziej jednak znany jest z działalności charytatywnej m.in. oddał swój dom siostrom służebniczkom dębnickim, by mogły prowadzić tam ochronkę dla dzieci. Zmarł w 1913 roku i został pochowany na Nowym Cmentarzu w Starym Sączu.
Jego grób obecnie jest w bardzo złym stanie i pilnie wymaga prac konserwatorskich. Specjalna komisja zakończyła ocenę nagrobka, a prace ruszą w przyszłym roku. Fundusze na ten cel zostały zebrane w trakcie tegorocznej XX kwesty na cmentarzach.
Dodajmy, że do puszek trafiło ponad 17 tysięcy złotych. Część tej kwoty zostanie przeznaczona na renowację kolejnego nagrobka osoby zasłużonej dla miasta Stary Sącz. Jak informują organizatorzy – nad wyborem konkretnej postaci pracuje obecnie komisja.
fot. Gmina Stary Sącz
![Był społecznikiem i filantropem. Tak wygląda jego grób. Mieszkańcy chcą go odnowić [ZDJĘCIA] 1 fot. Gmina Stary Sącz](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/nagrobek_stary_sacz-750x536.jpg)








![Był społecznikiem i filantropem. Tak wygląda jego grób. Mieszkańcy chcą go odnowić [ZDJĘCIA] 10 fot. Gmina Stary Sącz](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/nagrobek_stary_sacz-120x86.jpg)




