W najbliższą niedzielę, 19 października, we wszystkich parafiach diecezji tarnowskiej odbędzie się tradycyjne, coroczne liczenie wiernych uczestniczących w Mszach Świętych i przystępujących do Komunii.
To stały element październikowych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, które pozwalają ocenić poziom religijności w Polsce.
Diecezja tarnowska od lat pozostaje bastionem wiary i przywiązania do Kościoła.
Z poprzednich badań wynika, że wciąż utrzymuje pozycję lidera w kraju. Co roku właśnie tutaj notuje się najwyższy odsetek wiernych uczestniczących w niedzielnych Mszach Świętych oraz największą liczbę osób przystępujących do Komunii Świętej. Wskaźniki dla diecezji tarnowskiej wynoszą około 60 proc. uczestniczących w liturgii i ponad 24 proc. przyjmujących Komunię, podczas gdy średnia krajowa to niespełna 30 proc. i 14 proc.
Choć dane pozostają imponujące, w ostatnich latach obserwuje się niewielki spadek frekwencji. W porównaniu z wcześniejszymi wynikami liczba uczestników Mszy św. zmniejszyła się o około 1 procent, a liczba osób przystępujących do Komunii — o 1,5 procent.
Tradycyjnie najwyższe wskaźniki praktyk religijnych są w dekanatach Ujanowice i Limanowa. W Ujanowicach w niedzielnej liturgii uczestniczy ponad 80 proc. wiernych, a 36 proc. przystępuje do Komunii Świętej. W Limanowej te wskaźniki wynoszą odpowiednio ponad 80 proc. i 31 proc.
Na drugim biegunie znajduje się dekanat Mielec–Południe, gdzie w liczeniu uczestniczyło 41,7 proc. wiernych, a do Komunii przystąpiło 15,7 proc.