Przekraczanie prędkości, brak uprawnień, czy jazda w nieodpowiednim stroju to główne 'grzechy’ motocyklistów.
8 maja w regionie tarnowskim oficjalnie rusza sezon motocyklowy. Jednak już teraz na drogach w regionie możemy spotkać amatorów jednośladów. Niestety, coraz częściej mamy do czynienia z osobami, które nie zachowują się na motocyklu odpowiedzialnie.
Jak mówił w programie Pomagamy i chronimy podkom. Tomasz Marek, odpowiedni strój to podstawa. W przeciwnym razie narażamy się na poważne konsekwencje zdrowotne.
– Kiedy mamy ciepłe dni na drogach pojawiają się bardzo nieodpowiedzialni motocykliści, którzy jeżdżą w krótkich spodenkach, krótkiej koszulce, albo tylko w kasku, bez rękawic. Jest taka niepisana teoria, że każdy motocyklista, prędzej czy później, musi się przewrócić. Brak odzieży ochronnej, spodni z ochraniaczami stawów biodrowych i kolan, czy brak nałokietników spowoduje to, że w momencie wypadku może nie stracimy życia, ale z pewnością mocno odczujemy jego skutki.
- Ważną kwestią jest także posiadanie odpowiednich uprawnień, które można podzielić na trzy kategorie:
- Prawo jazdy kategorii A1 – uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej do 125 cc (cc = centymetry sześcienne) i mocy nieprzekraczającej 11 kW. By je uzyskać potrzebujemy mieć minimum 16 lat. Takimi motocyklami może także jeździć osoba, posiadająca prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat.
- prawo jazdy kategorii A2 – uprawnia do kierowania jednośladem o mocy silnika do 35 kW. Do jego uzyskania trzeba mieć co najmniej 18 lat.
- prawo jazdy kategorii A – jego posiadanie pozwala na jeżdżenie ciężkimi motocyklami. Można je wyrobić w wieku 20 lat, jeżeli co najmniej od dwóch lat mamy kategorię A2. W przeciwnym razie, by przystąpić do egzaminu na tę kategorię musimy mieć ukończone 24 lata.
Za jazdę motocyklem bez uprawnień grożą poważne konsekwencje.
– Jeżeli ktoś nie posiada w ogóle prawa jazdy kategorii A, A1, A2 i siada na motocykl lub ten, który legitymuje się zbyt niską kategorią, czyli np. jedzie ciężkim motorem, posiadając kategorię A2 i zostanie złapany przez policję, ma duże kłopoty. W takich przypadkach nie stosujemy postępowania mandatowego, tylko kierujemy wniosek o ukaranie do sądu rejonowego. Sąd orzeka obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów i grzywnę, która za takie przewinienie wynosi nie mniej niż 1 500 złotych – przestrzega nadkom. Tomasz Marek.
Niestety poważnym problemem jest zbyt szybka jazda, która może się skończyć tragicznie. Tak było w Święto Konstytucji 3 Maja w Radłowie, gdzie doszło do wypadku. Motocyklista prawdopodobnie stracił panowanie nad jednośladem, zjechał na przeciwległy pas ruchu, uderzył w słupek przydrogowy i wpadł do rowu melioracyjnego. Niemal godzinna resuscytacja nie przyniosła skutku, mężczyzna zmarł.
Dzień później, w środę (4.05), znów doszło do groźnego wypadku w Wietrzychowicach z udziałem motocyklisty. 21-latek stracił panowanie nad motocyklem i wypadł z drogi. Mężczyzna z urazem kręgosłupa i niedowładem kończyn został przetransportowany helikopterem LPR do szpitala.
W powiecie tarnowskim zarejestrowanych jest ponad 10 tys. motocykli. Natomiast w samym Tarnowie jest ponad 3 tys. jednośladów.