Rehabilitacja dopasowana indywidualnie do potrzeb pacjenta przynosi najlepsze efekty w leczeniu wielu chorób mięśni, stawów i układu kostnego, które znacząco utrudniają wykonywanie codziennych aktywności. Dzięki regularnym ćwiczeniom z fizjoterapeutą można odzyskać sprawność i powrócić do normalnego, zdrowego stylu życia. Czasami zdarza się jednak, że klasyczne fizjoterapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Alternatywa dla leczenia operacyjnego jest hydrodekompresja. W jakich przypadkach stosuje się ten zabieg?
Czym jest hydrodekompresja?
To specjalistyczny zabieg zalecany osobom, które zmagają się z zespołem cieśni nadgarstka powstałym w wyniku przewlekłego ucisku nerwu pośrodkowego. Jest to metoda mało inwazyjna, wykonywana w znieczuleniu miejscowym dla większego komfortu pacjenta. W trakcie zabiegu hydrodekompresji cieśni nadgarstka za pośrednictwem cienkiej igły wprowadza się sól fizjologiczną z dodatkiem leku przeciwzapalnego do przestrzeni wokół nerwu pośrodkowego, co prowadzi do rozszerzenia i zmniejszenia ucisku na nerw. W przeciwieństwie do operacji chirurgicznej nie stosuje się żadnych nacięć i drenaży, dzięki czemu pacjent nie ma żadnych blizn, a ryzyko powikłań jest bardzo niewielkie. Zabieg hydrodekompresji przebiega pod stałą kontrolą z wykorzystaniem USG, by lekarz na bieżąco monitorował nerw pośrodkowy i struktury w okolicy nadgarstka.
Czym jest cieśń nadgarstka?
CRSclinic oferuje skuteczną pomoc wszystkim pacjentom, którzy zmagają się z zespołem cieśni nadgarstka. Przyczyny tego schorzenia są zróżnicowane, a najczęstsze z nich to m.in.:
- niedoczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- otyłość,
- przebyte urazy rąk,
- przeciążenia,
- ciąża,
- reumatoidalne zapalenie stawów.
Charakterystyczne objawy zgłaszane przez pacjentów: drętwienie dłoni lub palców ręki, ból w obrębie nadgarstka, słabsza siła chwytu, obrzęk, zaczerwienienia i problemy z czuciem. Warto dodać, że uciążliwe symptomy mogą nasilać się w nocy, zwłaszcza po uniesieniu kończyny. U niektórych pacjentów fizjoterapia nie prowadzi do ustąpienia dolegliwości bólowych. Zabieg hydrodekompresji wpływa natomiast na uwolnienie nerwu pośrodkowego, przynosząc niemal natychmiastową ulgę.
Ucisk nerwu w kanale nadgarstka – czy hydrodekompresja jest skuteczna?
Tak, hydrodekompresja to skuteczna metoda terapii u osób z zespołem cieśni nadgarstka. Zalecana jest pacjentom, którzy nie odczuwają wyraźnej poprawy stanu zdrowia po fizjoterapii, ale nie zostali zakwalifikowani na leczenie operacyjne. Zabieg hydrodekompresji pozwala na uwolnienie nerwu pośrodkowego poprzez wprowadzenie leku przeciwzapalnego, dzięki czemu długi proces rekonwalescencji w przypadku klasycznej rehabilitacji zostaje skrócony do minimum. Pacjent odczuwa natychmiastową ulgę, a pełne efekty widoczne są po kilku dniach.
Przed kwalifikacją do zabiegu często wykonuje się badanie EMG (elektromiografię), które pozwala obrazować stopień uszkodzenia nerwu i ocenić, jak poważny jest ucisk na nerw pośrodkowy. Stopień uszkodzenia nerwu wskazany w wynikach EMG pomaga lekarzowi podjąć decyzję o dalszym leczeniu – czy wystarczająca będzie terapia zachowawcza, czy konieczne jest wdrożenie hydrodekompresji lub leczenia chirurgicznego.
Hydrodekompresja to skuteczna, mało inwazyjna metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka, co minimalizuje ryzyko powikłań. Zabieg dostępny w CRS Clinic wykonywany jest przez doświadczonych specjalistów w trosce o dobro i komfort pacjenta. Wizyta u lekarza trwa kilkanaście minut i przynosi niemal natychmiastowe efekty.