18 lipca przypada wspomnienie św. Szymona.
Ci, którzy się tu modlą przyznają, że czują opiekę św. Szymona. Przekonują też, że za jego wstawiennictwem doświadczyli cudów.
– Mój syn był chory i modliłam się do niego o pomyślny przeszczep nerki i św Szymon uprosił mu łaskę. Przeszczep zakończył się pomyślnie. – swoim świadectwem podzieliła się jedna z pielgrzymujących do Lipnicy osób.
– Ja nie chodziłem, a chodzę. Miałem dwie operacje, mam guza na kręgosłupie, który mi zacisnął nerwy, a święty Szymon jakoś pozwolił mi z tego wyjść – dodał inny pielgrzym.
– Co roku pielgrzymujemy, idziemy do spowiedzi razem z dziećmi, czujemy obecność świętego Szymona – mówił kolejny z rozmawiających z naszą reporterką mężczyzn.
– O zdrowie, żeby być zdrowym – odpowiadały kobiety zapytane o to, jakie łaski chcą wypraszać u św Szymona.
Centralna Uroczystość Odpustowa będzie w niedzielę, 20 lipca. Sumie o godz. 11.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi Ksiądz Arcybiskup Adrian Galbas. Będzie transmisja w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Nabożeństwo poprzedzi procesja z Relikwiami z kościoła św. Szymona do ołtarza polowego.
Święty Szymon urodził się ok. 1438 r. w Lipnicy k. Bochni w rodzinie piekarza. Ukończył studia teologiczne i otrzymał święcenia kapłańskie (ok. 1460-1462). W czasie panującej w Krakowie zarazy odwiedzał chorych i im pomagał. Zaraził się cholerą i zmarł 18 lipca 1482 roku. Po jego śmierci odnotowano ponad 370 cudownych uzdrowień i łask, przypisanych jego wstawiennictwu.
Fragment jego relikwii znajduje się w kościele pw. św. Szymona, który został zbudowany w miejscu, w którym stał kiedyś jego rodzinny dom. Szymon z Lipnicy Murowanej został kanonizowany przez Benedykta XVI 3 czerwca 2007 roku.