Przychodzą dziękować za łaski i proszą o wstawiennictwo. Do Lipnicy Murowanej codziennie przybywają pielgrzymi nie tylko z diecezji tarnowskiej. W rodzinnej miejscowości św. Szymona trwa tygodniowy odpust parafialny.
18 lipca przypada wspomnienie św. Szymona.
Ci, którzy się tu modlą przyznają, że czują opiekę św. Szymona. Przekonują też, że za jego wstawiennictwem doświadczyli cudów.
– Mój syn był chory i modliłam się do niego o pomyślny przeszczep nerki i św Szymon uprosił mu łaskę. Przeszczep zakończył się pomyślnie. – swoim świadectwem podzieliła się jedna z pielgrzymujących do Lipnicy osób.
– Ja nie chodziłem, a chodzę. Miałem dwie operacje, mam guza na kręgosłupie, który mi zacisnął nerwy, a święty Szymon jakoś pozwolił mi z tego wyjść – dodał inny pielgrzym.
– Co roku pielgrzymujemy, idziemy do spowiedzi razem z dziećmi, czujemy obecność świętego Szymona – mówił kolejny z rozmawiających z naszą reporterką mężczyzn.
– O zdrowie, żeby być zdrowym – odpowiadały kobiety zapytane o to, jakie łaski chcą wypraszać u św Szymona.
Centralna Uroczystość Odpustowa będzie w niedzielę, 20 lipca. Sumie o godz. 11.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi Ksiądz Arcybiskup Adrian Galbas. Będzie transmisja w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Nabożeństwo poprzedzi procesja z Relikwiami z kościoła św. Szymona do ołtarza polowego.
Święty Szymon urodził się ok. 1438 r. w Lipnicy k. Bochni w rodzinie piekarza. Ukończył studia teologiczne i otrzymał święcenia kapłańskie (ok. 1460-1462). W czasie panującej w Krakowie zarazy odwiedzał chorych i im pomagał. Zaraził się cholerą i zmarł 18 lipca 1482 roku. Po jego śmierci odnotowano ponad 370 cudownych uzdrowień i łask, przypisanych jego wstawiennictwu.
Fragment jego relikwii znajduje się w kościele pw. św. Szymona, który został zbudowany w miejscu, w którym stał kiedyś jego rodzinny dom. Szymon z Lipnicy Murowanej został kanonizowany przez Benedykta XVI 3 czerwca 2007 roku.