Koło Gospodyń Wiejskich 'U Kazia’ w Niedomicach zamierza część pieniędzy przeznaczyć na zakup namiotu i organizację wydarzenia 'Biesiada jak za dawnych lat’ – zapowiada Sylwia Kijowska.
-Będzie to taka typowa biesiada dla mieszkańców powiatu tarnowskiego, z kapelami, różnymi zespołami lokalnymi. Zaczynamy przygotowywać się od spraw kulinarnych, przynosimy stare przepisy, wracamy do starych potraw, o których niektórzy może już zapomnieli. W ostatniej edycji konkursu zakupiliśmy stroje ludowe, przypominamy o tradycji plecenia wianków, robienia wieńców dożynkowych i inne, które należy kultywować i przekazywać młodemu pokoleniu.
Koło Gospodyń Wiejskich w Lubczy planuje organizację międzynarodową integrację – do gminy Ryglice mają przyjechać goście z Węgier, których KGW zamierza godnie przyjąć – mówi skarbnik Koła, Paweł Kumięga.
-Przeznaczymy na imprezę pod nazwą 'Lubcza po węgiersku’. Mamy zaproszonych gości z Węgier do nas, do Lubczy. Gmina Ryglice jest partnerem węgierskiej miejscowości, dlatego Węgrzy nas odwiedzają i na to właśnie wydarzenie aplikowaliśmy, żeby ugościć ich po polsku i zapoznać się z kulturą węgierską. Jak to mówią, 'Polak, Węgier, dwa bratanki’, jak wiadomo – do wszystkiego. Będzie można i zjeść, i potańczyć. Będziemy do rana funkcjonować i prezentować swoje możliwości, zarówno kulinarne, jak i kulturalne.
Promesy dofinansowań wręczono Kołom Gospodyń Wiejskich podczas uroczystego spotkania w Starostwie Powiatowym w Tarnowie. Jak podkreśla starosta Jacek Hudyma, to nie tylko środki na organizację przedsięwzięć, ale też wyraz wdzięczności za dbałość o tradycje.
-Sam fakt wspierania, to też forma podziękowań dla Kół Gospodyń Wiejskich, za pracę, którą wykonują w naszych małych ojczyznach – w sołectwach, w gminach. Na każdej uroczystości widzimy, jak pięknie prezentują naszą tradycję, wartości, które są ogromnie ważne. Przypominanie potraw naszych babć sprzed wielu wieków – to też jest piękne, że tym paniom się po prostu chce. Dlatego chcieliśmy im w ten sposób podziękować, fundując te małe granty.
Pula środków w konkursie wyniosła 150 tys. zł. Jak zapowiadali przedstawiciele zarządu Powiatu Tarnowskiego, w kolejnych latach ta kwota najprawdopodobniej będzie wyższa.