Tysiące pielgrzymów przybędą do Tuchowa, gdzie trwa Wielki Odpust ku czci Matki Bożej. Dziś 2 lipca w liturgii przypada święto Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej.
Obraz Matki Bożej ma ok. 500 lat. Kult maryjny jest żywy, a ludzie od wieków wypraszają tutaj wiele łask.
Tak jest do dziś – mówi o. Grzegorz Gut, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.
– Dwa tygodnie temu przyszło do kancelarii małżeństwo z małym dzieckiem. Chcieli dać świadectwo. Dziewczynka ma dwa lata. Mieli diagnozę lekarską, że nigdy nie będą mieli dzieci, do tego doszła postępująca choroba u tej pani. Jeden ksiądz zachęcił ich, żeby przyjechali do Tuchowa. Byli na odpuście, pomodlili się, a miesiąc później na badaniach wyszło, że choroba się wycofuje, a kobieta jest w ciąży. Dziś mają dwójkę dzieci. Zuzię nazwali cudem Matki Bożej Tuchowskiej.
Próśb do Matki Bożej Tuchowskiej jest bardzo dużo – przyznaje kustosz sanktuarium.
– W każdą środę o godzinie 18.00 mamy nowennę. Jest wiele próśb, są one czytane i czytane i się nie kończą. To prośby o zdrowie, o umocnienie w wierze, wyzwolenie z nałogów, a także o powołania kapłańskie i zakonne.
Za wstawiennictwem Matki Bożej Tuchowskiej od wieków trwa także modlitwa w intencji powołań zakonnych i kapłańskich. Podczas odpustu właśnie w tej intencji przyjdą pielgrzymki piesze z różnych rejonów naszej diecezji. Będą to Pielgrzymki: Sądecka, Brzeska, Mielecka, Bocheńska, Limanowska.
Grupy wychodzą w odpowiednim dla siebie czasie. To dwu i trzydniowe trasy, by wspólnie wejść do sanktuarium w Tuchowie w najbliższą niedzielę 6 lipca i uczestniczyć w Mszy Świętej o godz. 15.00, której przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Więcej informacji i plan poszczególnych pielgrzymek na stronie internetowej pptuchow.diecezjatarnow.pl
Wielki Odpust Tuchowski potrwa do 9 lipca. Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz będzie transmitować z Tuchowa dwie Msze św. W niedzielę 6 lipca o 15.00 i w środę 9 lipca o 11.00.
W tuchowskiej świątyni znajduje się słynący łaskami cudowny obraz, który został tam sprowadzony w połowie XVI wieku. Obraz przedstawia Matkę Najświętszą z Dzieciątkiem Jezus. Maryja trzyma swego Syna na lewej ręce, w prawej różę, która jest związana z krzewem różanym, wizją apokaliptyczną i ogrodem rajskim.
Oczy Maryi zwracają największą uwagę. Wydaje się, że Jej przenikliwy wzrok wpatruje się w głąb duszy człowieka. Boże Dzieciątko wznosi lewą rączkę do błogosławieństwa bądź też do pozdrowienia, prawą przytrzymuje od góry błękitną kulę zwieńczoną krzyżem, która symbolizuje ziemię. Jest to symbol panowania Chrystusa nad światem odkupionym Jego męką i śmiercią.
W związku z rozwojem pielgrzymek, biskup krakowski Tomasz Oborski, powołał komisję, która w 1642 roku wydała orzeczenie o cudowności miejsca i obrazu.
Z Maryją nieśmy światu nadzieję. 1 lipca rozpocznie się Wielki Odpust Tuchowski