Jedną z prelegentów była Agnieszka Szymańska – psycholog i logoterapeuta, która w swoim wykładzie mówiła o skuteczności komunikacji. Przekonywała, że udzielanie się w grupach wolontaryjnych pozwala młodym ludziom na budowanie relacji.
-Wolontariat to bardzo piękna rzeczywistość. Bycie w grupie wolontariuszy daje młodym poczucie przynależności, więzi, budowania relacji, co w wieku nastoletnim i młodzieńczym jest bardzo ważne. Wolontariat daje przede wszystkim poczucie sensu życia. To jest kluczowe w wolontariacie. To, że młody człowiek się angażuje na rzecz jakiejś większej sprawy daje mu poczucie, że jego życie ma sens.
Wykład na temat motywacji wygłosił logoterapeuta Tomasz Gubała. Podkreślał, że młodzi ludzie, którzy poświęcają się dla innych, powinni być przykładem i wzorcem dla swoich rówieśników.
-Bardzo duża grupa młodych ludzi jest osobami, które chcą działać, działają dla innych. To ich powinniśmy wskazywać jako przykład, jako większość, jako normę. Wolontariat jest jedną z najlepszych form zwalczania pustki egzystencjalnej. Wolontariat jest drogą, która nie tylko uczy, jak odkrywać sens, ale też pozwala przemieniać się wolontariuszom na dobre, a przy okazji zmieniać świat na lepsze.
Z dobroczynnej postawy wolontariuszy korzystają różnego rodzaju stowarzyszenia, fundacje i instytucje – m.in. Caritas. Dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Mariusz Słonina przyznawał, że rola wolontariuszy w procesie pomagania jest nie do przecenienia.
-Wolontariusze są przedłużeniem rąk Caritas. To oni spełniają swoją funkcję pomocową wobec tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Oni są tymi, którzy są na pierwszej linii frontu. Walczą z ubóstwem, pomagają we wszelkich wymiarach – od tych najprostszych, jak zakupy, przyniesienie czegoś do domu dla potrzebujących, aż po porządki w mieszkaniu.
Organizatorem konferencji było Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Dyrektor instytucji, dr Łukasz Cieślik wyjaśniał, że to część szerszego projektu, pod nazwą 'Dobra jest więcej’.
-Naszym głównym celem jest to, by poprzez konferencje, spotkania formacyjne, warsztaty i szkolenia profesjonalizować ten obszar zaangażowania społecznego ludzi młodych. Wiele z tych osób ma gorące serca, a czasem potrzeba do tego profesjonalnego podejścia, wyćwiczenia u siebie wytrwałości, motywacji do działania. Wolontariat daje dużo energii, ale nie brak też trudniejszych momentów, w których trzeba profesjonalnie zareagować i kontynuować działania, które mają szczytny cel.
Po wysłuchaniu wykładów, uczestnicy spotkania mieli czas na praktyczne zajęcia warsztatowe w grupach. Specjaliści z różnych obszarów wyjaśniali młodym ludziom, w jaki sposób właściwie zrealizować akcję wolontariacką i od pomysłu przejść do realnego działania.