W jednej klasie są dzieci, młodzież i dorośli. Tak jest w Studium Organistowskim w Tarnowie. To już 60. rok działalności placówki.
Studium stawia sobie za cel przygotowanie odpowiednio wykwalifikowanych kadr do podjęcia w przyszłości posługi organisty i kantora. Żeby pogodzić pasję ze szkołą czy pracą, wykłady odbywają się w soboty.
– W szkole organistowskiej można zaczynać swoją edukację muzyczną od zera. Jest tzw. rok przygotowawczy dla tych, którzy nigdy nie grali na żadnym instrumencie i wchodzą w te tajniki gry. Natomiast uczniowie, którzy wcześniej kształcili się w szkołach muzycznych w grze na fortepianie czy na organach dostają się na rok pierwszy lub wyższy, ale o tym decyduje komisja kwalifikacyjna sprawdzając jakie umiejętności ma kandydat
– mówi ks. dr Grzegorz Piekarz dyrektor Studium Organistowskiego w Tarnowie.
Do Studium przyjmowani są kandydaci, którzy w przyszłości chcą pełnić posługę organisty lub już ją pełnią, a nie posiadają żadnego wykształcenia muzycznego.
Warunkiem przyjęcia jest słuch muzyczny i poczucie rytmu, które sprawdza powołana w tym celu komisja.
Rekrutacja trwa do końca czerwca. Egzamin wstępny odbędzie się 20 września w Studium Organistowskim w Tarnowie. Szczegóły https://muzyka.diecezjatarnow.pl/diecezjalne-studium-organistowskie-im-ks-kazimierza-pasionka
Diecezjalne Studium Organistowskie im. ks. Kazimierza Pasionka w Tarnowie powstało w 1965 roku z inicjatywy ks. bp. Jerzego Ablewicza i jest ono kontynuatorem szkoły organistowskiej założonej w 1888 roku przez księży Stanisława i Franciszka Walczyńskich. Organizację Studium ks. abp J. Ablewicz polecił ks. Kazimierzowi Pasionkowi, który był dyrektorem szkoły przez czterdzieści lat (1965-2004).