Z Peru na następcę św. Piotra: misyjna droga Leona XIV

8MHzXCts

fot. Vatican News

„On kocha Chiclayo, to tutaj nauczył się wszystkiego, czym dziś podzieli się ze światem” – powiedział biskup Edinson Farfán Córdova, następca obecnego Papieża Leona XIV w tej peruwiańskiej diecezji, podkreślił bliskość nowego Papieża z tym krajem Ameryki Południowej.
 

Sebastián Sansón Ferrari – Watykan

Kościół katolicki przeżywa historyczny moment: wybór nowego papieża, Leona XIV, wcześniej znanego jako kardynał Robert Francis Prevost, który pełnił funkcję biskupa Chiclayo i spędził znaczną część swojego życia duszpasterskiego w Peru.

Podczas wzruszającej konferencji prasowej w diecezji Chiclayo, biskup Edinson Farfán Córdova, obecny ordynariusz tej diecezji, wyraził głęboką wdzięczność i radość lokalnej wspólnoty katolickiej z powodu wyboru jednego z nich na następcę św. Piotra.

„Papież Leon XIV to nasz brat, który przeszedł przez te ziemie, pracował w Chulucanas, Trujillo i Chiclayo. Głęboko kocha Peru” – zaznaczył biskup, przypominając misyjną działalność nowego Papieża wśród najuboższych na północy kraju.

Pontyfikat zakorzeniony w trosce o ubogich

Biskup Farfán podkreślił, że ten wybór stanowi wyraźny sygnał kontynuacji zaangażowania na rzecz sprawiedliwości społecznej i potrzebujących. „Papież Leon XIV poprowadzi misję opartą na komunii, dialogu i synodalności – zgodnie z nauczaniem papieża Franciszka” – zaznaczył biskup Farfán. Dodał też, że nowy papież jest wrażliwy na współczesne wyzwania: ubóstwo, peryferie, udział świeckich i kluczową rolę kobiet w Kościele.

Powołanie misyjne i więź z ludźmi

Podczas konferencji prasowej biskup Chiclayo wspominał osobiste anegdoty i chwile spędzone z kardynałem Prevostem, którego uważa za swojego formatora. „Zna świat, ale jego serce jest w Peru” – zapewnił. Przypomniał też proste, ludzkie szczegóły o nowym papieżu, jak jego upodobanie do lokalnej kuchni – m.in. do cabrito (gulasz z koźliny), arroz con pato (ryż z kaczką) i danie rybne – ceviche.

Wezwanie do wspólnego podążania

Ostatnie przesłanie biskupa było apelem o jedność: „Podążajmy razem. Mniej słów, więcej działania. Władze cywilne, religijne, wojskowe i polityczne – musimy szukać porozumienia dla dobra wspólnego”. To wezwanie współbrzmi z pierwszymi zapowiedziami kierunku, jaki przyjmie pontyfikat Leona XIV.

źródło: Vatican News

Exit mobile version