Zobacz zdjęcia:
Lekcje religii w szkole są ważne dla sądeczan. Ten wątek był poruszany we wtorek (6.05) w trakcie majowego wykładu Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II. Sala Przemienienia Pańskiego przy parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu wypełniła się słuchaczami.Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej od września w szkołach ma być organizowana tylko jedna godzina religii tygodniowo. Teraz są to dwie lekcje. – Warto walczyć o to, żeby takie zmiany nie były wprowadzone – mówiili słuchacze Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II.
– Były różne sytuacje, raz było w szkole, raz było poza szkołą, w zależności od sytuacji politycznej i społecznej, ale ja nie wyobrażam sobie, żeby to dzieci nie miały dostępu do religii.
– Również w trosce o naszych wnuków ze względu na bezpieczeństwo, bo jednak jest to bezpieczne dla dzieci jak są w szkole.
– W kontekście tego, co słyszymy co jakiś czas, wypowiedź na przykład pana ministra Nitrasa o opiłowywaniu katolików. Myślę, że raz zawarte umowy konkordatowe powinny być przestrzegane. Jeżeli władzom obecnym w Polsce bardzo przeszkadza moralne wychowanie młodzieży, to jestem przynajmniej zaniepokojony.
Majowy wykład wygłosił w Nowym Sączu ks. dr Jakub Kuchta z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Jak podkreśla, ważny jest głos rodziców w tej sprawie.
– Stan prawny jest taki, że rozporządzenie Ministra Edukacji obowiązuje, ono jest podpisane. Dyrektorzy na obecną chwilę są zobowiązani do tego, aby układać arkusz organizacyjny szkoły według tych wskazań, chociaż Kościół cały czas pokazuje, że one są niezgodne z prawem. Myślę, że szansa zawsze jest. Walczymy w sprawie Bożej. Wydaje się, że nie można nigdy się poddawać, dlatego są organizowane bardzo różne działania Kościoła jako całej wspólnoty i poszczególnych grup wierzących, które mają temu ostatecznemu rozwiązaniu zapobiec.
Co mogą zatem zrobić osoby, które chcą, aby lekcje religii odbywały się w szkołach w takim samym wymiarze jak dotychczas?
– To, co już dzisiaj można zrobić, to choćby inicjatywa Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, mająca na celu wprowadzenie w ustawie o systemie oświaty zmian, tam regulujących lekcję religii, nie pozostawiających jej tylko i wyłącznie dowolnemu rozporządzeniu ministra, ale właśnie już ulokowaniu, umocnieniu, ugruntowaniu tego na poziomie ustawy.
Inicjatywę ustawodawczą – Wartość dla Przyszłości można znaleźć w internecie pod właśnie takim hasłem.
Wykład w ramach Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II odbędzie się też w Tarnowie w środę 7 maja w auli przy katedrze. Początek o godzinie 17.00.
Uniwersytet to inicjatywa Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, ale ze spotkań korzystać może każdy. Udział w nich jest bezpłatny. Wykłady odbywają się co miesiąc.