Klubowicze podkreślali, że w pewnym wieku z pogarszającym się wzrokiem trzeba się pogodzić. Dodawali też, że w dbaniu o oczy ważne są codzienne nawyki.
-Chciałoby się, żeby wzrok był zawsze, ale praw natury się nie przeskoczy. W pewnym wieku są już okulary, nawilżanie, zakrapianie. Przynajmniej ja tyle robię.
-Oszczędzam wzrok nie siedząc zbyt wielu godzin przy komputerze. Trzeba się wysypiać, zeby oczy były wypoczęte.
-O wzrok trzeba dbać. Czytać przy normalnym świetle. Okulary noszę tylko po to, żeby zasłonić zmarszczki.
Gościem Klubu Dobrze Nastawionych była optometrysta Klaudia Steinhof-Gąsior. Na początku spotkania wyjaśniała różnice pomiędzy optykami, optometrystami a okulistami:
-Ja jestem i optykiem, i optometrystą. Żeby zostać optykiem, wystarczy skończyć dwuletnią szkołę podyplomową. Żeby zostać optometrystą, trzeba studiować przez 5 lat. Optometrysta ma dużo większe uprawnienia. Może wykonywać badanie wzroku, może wydawać receptę, może prowadzić terapię widzenia. Optyk skupia się raczej na wykonywaniu okularów.
Specjalistka tłumaczyła też jak ważne jest noszenie odpowiednio dobranych okularów. Podkreślała, że proces pogarszania wzroku jest naturalny, można jednak się przed nim chronić.
-Jest to naturalny proces, z wiekiem nasze oczy nie funkcjonują już tak, jak funkcjonowały na początku. Niemniej jednak, mamy na to wpływ, jak chronić wzrok. Ważna jest prewencja – ochrona przed promieniowaniem UV. Ostatnio popularne jest też światło niebieskie – z każdej strony jesteśmy nim atakowani, z ekranu telefonu czy komputera. Problemem są też gotowe okulary, dostępne w marketach. Powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę, że tym też możemy sobie dużą szkodę wyrządzić.
Klub Dobrze Nastawionych to społeczność słuchaczy Radia RDN Małopolska oraz RDN Nowy Sącz. Klubowicze regularnie się spotykają, uczestniczą w pielgrzymkach i wycieczkach, biorą też udział w ciekawych warsztatach i wykładach, poświęconych zdrowiu i bezpieczeństwu. Do Klubu dołączyć może każdy – zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 14 689 14 15.