Od dziś rusza nowy program profilaktyczny 'Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej’. Zastępuje on 'Profilaktykę 40 plus’ i obejmie wszystkie osoby powyżej 20. roku życia.
Bezpłatnych badań nie będzie można jednak wykonywać, jak do tej pory, co roku.
-Badania bilansowe w ramach programu 'Moje zdrowie’ będą wykonywane co 5 lat u osób w wieku 20-49 lat, oraz co 3 lata u pacjentów, którzy skończyli 49 lat. Nie ma górnej granicy wieku. Każda osoba, która jest ubezpieczona, będzie mogła skorzystać z tego programu.
-tłumaczy Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału NFZ.
Pacjenci najpierw wypełniają ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta lub w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a później przychodnia kieruje ich na badania diagnostyczne. Założeniem programu jest wczesna wykrywalność, a co za tym idzie skuteczniejsze leczenie, chorób takich jak cukrzyca, otyłość czy nowotwory.
-Celem programu 'Moje zdrowie’ jest zbudowanie modelu kompleksowej profilaktyki, która będzie dostępna dla każdego. Da to też możliwość wczesnej wykrywalności najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. To powinno przełożyć się na lepsze efekty leczenia tych chorób, na wczesnym etapie. Pacjenci, którzy wezmą udział w programie, otrzymają pełną informację o zidentyfikowanych czynnikach rozwoju choroby – np. jednej z chorób cywilizacyjnych czy chorób onkologicznych.
Po wykonaniu badań, pacjenci będą zapraszani na spotkanie z lekarzem, w celu omówienia wyników. Uczestnicy programu mogą liczyć na wskazania lekarskie, jak zadbać o swoje zdrowie – mogą to być np. dalsze badania diagnostyczne, informacje o programach profilaktycznych konkretnych chorób lub zalecenia zmian stylu życia. W niektórych przypadkach, będzie też proponowane spotkanie z dietetykiem.
Osoby, które skorzystały z wcześniejszego programu, 'Profilaktyka 40+’, mogą zgłosić się do programu 'Moje zdrowie’ po upływie 12 miesięcy od ostatnich badań.