Zmiany w Budżecie Obywatelskim Tarnowa. 'Chcemy otworzyć się na pomysłowość mieszkańców’

WhatsApp Image 2025 05 04 at 09.02.46

Budżet Obywatelski w Tarnowie ma być prostszy w realizacji dla pomysłodawców. Na ostatniej sesji, miejscy radni wprowadzili doraźne zmiany w regulaminie programu, by zgłaszanie projektów było łatwiejsze.

Pierwsza istotna zmiana to obniżenie progu poparcia dla zgłaszanych projektów. W poprzednich edycjach, pomysłodawca musiał zebrał 100 podpisów od mieszkańców. Teraz ten próg będzie wynosił 30 podpisów.

Ta zmiana sprawi, że do urzędu trafi więcej dobrych pomysłów mieszkańców – przekonuje prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny.

-Chcemy jak najbardziej uprościć ten etap zgłaszania, żeby otworzyć się na pomysłowość mieszkańców. Budżet obywatelski jest czymś, co aktywizuje mieszkańców. Będziemy na przyszły rok myśleć o szerszych zmianach, a uchwała w tym roku pozwoli na pewne ułatwienia. Bardzo szybko ogłosimy nabór wniosków, tak by odbył się jeszcze przed wakacjami. W wakacje urząd będzie miał czas żeby je sprawdzić, żeby nie zdarzały nam się już przypadki przepuszczenia czegoś, co nie jest możliwe do zrealizowania. Głosowanie będzie po wakacjach.

O wprowadzenie zmian w tarnowskim Budżecie Obywatelskim postulował m.in. radny klubu PiS Maciej Aleksander. Tłumaczy, że niższy próg nie oznacza gorszych jakościowo projektów lub 'przepuszczania’ pod głosowanie drobnych inicjatyw, jak np. zakup pojedynczych ławek czy koszy na śmieci.

-Jest pewne obwarowanie, bo projekty do budżetu obywatelskiego muszą mieścić się w widełkach 100 tys. zł – 750 tys. zł. Drobiazgi nie przejdą, bo w takiej kwocie trzeba się zmieścić. Powiem szczerze, że dla mnie, jako radnego, każda, nawet najmniejsza inicjatywa zgłaszana przez obywatela jest bardzo istotna. Powiem przez pryzmat Gdańska, bo na tym się wzorowaliśmy – tam jest 30 podpisów na projekty ogólnomiejskie, a na projekty dzielnicowe wystarczy 1 podpis. Jak widać, w innych miastach to funkcjonuje. Dla mnie to jest istotne, ja chcę poznać, jakie mieszkańcy mają oczekiwania.

Poza zmianą progu poparcia dla projektów, radni zmienili też zakres danych, wymaganych do uznania podpisu za ważny. Do tej pory, popierający dany pomysł mieszkańcy, musieli wpisywać swój adres zamieszkania, składać podpis oraz podawać swój numer PESEL.

W najbliższej edycji, podawanie numeru PESEL nie będzie już wymagane. Zamiast tego osoby popierające projekt będą wpisywały numer tarnowskiej karty miejskiej.

Exit mobile version