Gdzie jest pochowany Franciszek?

cq5dam.thumbnail.cropped.750.422 13

fot. Vatican News

Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu. Jest najstarszą świątynią maryjną w Wiecznym Mieście.

Do dziś można w niej zobaczyć mozaiki z V wieku oraz relikwię kołyski Jezusa. To właśnie tam przed obrazem Salus Populi Romani szukali rzymianie ratunku w najbardziej dramatycznych chwilach swych dziejów. Franciszek wybrał tę świątynię na miejsce swego pochówku.

Dla Papieża Franciszka Bazylika Matki Bożej Większej była najczęściej odwiedzanym miejscem poza Watykanem. Przed obrazem Salus Populi Romani, Ocalenia Ludu Rzymskiego, Franciszek modlił się na początku i na końcu wszystkich podróży zagranicznych oraz przy innych okazjach. W 2022 r. wybrał na miejsce swojego pochówku niszę w lewej nawie bocznej Bazyliki, między kaplicą paulińską, w której znajduje się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, zgodnie z tradycją związany z Ewangelistą Łukaszem, a kaplicą rodziny Sforzów, arcydziełem Michała Anioła, pełnym architektonicznych innowacji.

Nagrobek Ojca Świętego, podobnie jak nagrobki wszystkich ostatnich papieży, ma wygrawerowane imię papieża po łacinie, Franciscus. Nad grobem znajduje się powiększona wersja srebrnego pektorału Franciszka, którego używał jako biskup w Argentynie, przedstawiającego Chrystusa jako Dobrego Pasterza.

W bazylice pochowanych jest siedmiu papieży, a Franciszek jest ósmym, po dość długiej przerwie. Ostatnim był Klemens IX, w 1669 roku. Pochowani są tam dwaj papieże franciszkanie, Mikołaj IV i Sykstus V, oraz dominikanin św. Pius V, dzięki któremu papieże do dziś noszą białą sutannę.

Bazylika Matki Bożej Większej była pierwszą w Rzymie wielką świątynią poświęconą Matce Bożej, bazyliką, która w przeciwieństwie do innych wielkich bazylik ufundowanych przez cesarza, została zbudowana przez papieża. Jej wnętrze wciąż zdobią mozaikowe cykle z V wieku, ilustrujące historię zbawienia.

W przeszłości kościół nosił także tytuł Santa Maria ad Praesepem, czyli Matki Bożej u Żłóbka. Najpóźniej od VII wieku przechowywane są tam fragmenty kołyski Jezusa, pięć prostych listew z drewna mahoniowego, upamiętniających przyjście Zbawiciela na świat, największe wydarzenie w historii ludzkości.

źródło: Vatican News

Exit mobile version