Już tylko miesiąc został do wyborów prezydenckich, a w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej banerów z wizerunkami i hasłami kandydatów. Niestety, nie wszystkie są umieszczane prawidłowo.
Tarnowska Straż Miejska interweniowała w tej sprawie przy ul. Klikowskiej. Jak mówi kierownik referatu oficerów dyżurnych Jerzy Pysyk, plakat ograniczał widoczność w rejonie przejścia dla pieszych.
-Do Straży Miejskiej w Tarnowie wpłynęło anonimowe zgłoszenie, dotyczące powieszonego baneru wyborczego na barierkach, przy dojściu do przejścia dla pieszych przy ul. Klikowskiej. Warto przypomnieć zapisy kodeksu wyborczego, który mówi, że w takich przypadkach policja lub straż miejska może taki baner usunąć, ale tylko jeżeli stanowi on realne zagrożenie dla bezpieczeństwa osób lub ruchu drogowego. Często takie zgłoszenia się nie potwierdzają.
Jak tłumaczy Jerzy Pysyk, interweniujący funkcjonariusze określają, czy materiał wyborczy faktycznie powoduje zagrożenie w ruchu. Jednocześnie przyznaje, że niektóre zawiadomienia składane są 'na wyrost’.
-Ktoś widzi takie zagrożenie, natomiast patrząc obiektywnie, takie zagrożenie nie występuje. Często, jeżeli mamy wątpliwości, konsultujemy to z Wydziałem Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie. Takim przykładem jest miejsce na ul. Nadbrzeżnej Dolnej. Dojeżdżając do ulicy Dąbrowskiego, na moście często były umieszczane takie plakaty. Wydział Ruchu Drogowego stoi na stanowisku, że tam jest linia bezwzględnego zatrzymania, więc kierujący i tak ma obowiązek się zatrzymać i dopiero wtedy kontynuować bezpiecznie jazdę, więc w tym przypadku to zagrożenie się nie potwierdziło.
Komitety, które rozwieszają banery, muszą trzymać się przepisów. Najważniejsze jest, by właściciel lub administrator nieruchomości wydał zgodę na umieszczenie reklamy wyborczej.
-Nie można wieszać plakatów czy haseł wyborczych na ścianach budynków, wiaduktach, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, na ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych czy telekomunikacyjnych. Prawo dokładnie reguluje tę kwestię. Plakatów wyborczych nie można też łączyć trwale z obiektem. Powinny one być zamocowane w sposób, umożliwiający ich usunięcie bez powodowania uszkodzeń lub zabrudzeń po zakończeniu kampanii wyborczej.
Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, banery kandydatów objęte są ochroną prawną. Nie można ich samodzielnie zrywać, nawet w przypadku nieuprawnionego umieszczenia przez komitet.
W takich sytuacjach należy zwrócić się do służb lub do odpowiedniego komitetu wyborczego.