W ramach ćwiczeń zrealizowano trzy epizody:
Założenie 1 – Atak z użyciem dronów, wypadek z substancją żrącą
Po symulowanym ataku z użyciem dronów oraz wypadku z substancją żrącą, na miejscu działały Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Tarnów 1 oraz żołnierze 113. Batalionu Lekkiej Piechoty z Tarnowa podlegający pod 11. MBOT. Natychmiast przystąpiono do realizacji ochrony i obrony miejsca zdarzenia, uwzględniając możliwość ewentualnych działań dywersyjnych, przy równoczesnym udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym. Strażacy przeprowadzili dekontaminację poszkodowanych oraz uszczelnili wycieki substancji chemicznych. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu dokonano identyfikacji substancji. Działania prowadzone były w strefie skażenia z użyciem sprzętu ochrony osobistej, przy ścisłej współpracy z żołnierzami i ratownikami zakładowymi.
Założenie 2 – Zawalenie dachu i poszukiwanie zaginionego pracownika
Podczas prac rozbiórkowych budynku doszło do zawalenia części dachu nad halą produkcyjną. W budynku pozostał pracownik – dostęp możliwy był jedynie od strony wnętrza hali.
W rozpoznaniu ustalono, że jedna ze ścian budynku utraciła stabilność, co stwarzało ryzyko jej zawalenia na drogę sąsiadującą z obiektem. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego „Tarnów” przystąpiła do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Zespół określił priorytety ratownicze, koncentrując się na stabilizacji konstrukcji. Wykonano stabilizację stropów oraz ściany budynku. W celu zapewnienia dostępu do poszkodowanego, wykonano przebicie przy użyciu narzędzi elektrycznych oraz przecinarki spalinowej.
Założenie 3 – Pożar obiektu produkcyjnego
W trakcie prowadzenia działań związanych z atakiem z powietrza oraz zawalaniem do stanowiska kierowania wpłynęła informacja o zaprószeniu ognia w budynku produkcyjnym. W wyniku szybkiego rozwoju pożaru w niebezpieczeństwie znalazło się około 50 pracowników z czego 10 nie zdążyło się ewakuować samodzielnie. Podjęte działania obejmowały zabezpieczenie miejsca zdarzenia, opanowanie pożaru, odnalezienie i ewakuację osób zagrożonych, udzielenie pomocy medycznej. Osiągnięcie wymaganego wydatku gaśniczego wymagało budowy bufora wodnego oraz magistrali zasilającej. Ze względu na zapotrzebowanie na liczne siły i środki do działań, skierowana została kompania gaśnicza SMOK II.
Na czas ćwiczeń został powołany sztab, którego zadaniem była koordynacja działań ratowniczych, bieżąca analiza sytuacji oraz zapewnienie przepływu informacji pomiędzy służbami i podmiotami zaangażowanymi w działania ratownicze.
Wsparcie medyczne oraz zabezpieczenie uczestników ćwiczeń stanowił zastęp SLRMed CBRNE.
W ćwiczeniach wzięli udział przedstawiciele różnych instytucji, m.in.:
⦁ Prezes Zakładów Mechanicznych – Marek Karabuła
⦁ Prezydent Miasta Tarnowa – Jakub Kwaśny
⦁ Komendant PSP Tarnów – Rafał Waśko
⦁ Przedstawiciele służb mundurowych, zakładów pracy, inspekcji środowiskowej i innych jednostek
Łącznie w wydarzeniu uczestniczyło ponad 180 osób.
Jak podkreślają organizatorzy, ćwiczenia pk. „MECHANICZNE 2025” stanowiły istotny element przygotowania do realnych działań. Zdobyte doświadczenia mają przełożyć się na wyższy poziom gotowości operacyjnej, a tym samym na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Tarnowa i powiatu tarnowskiego.