Już w czerwcu będzie można kąpać się pod okiem ratowników na kompleksie rekreacyjnym w Szerzynach. Rada Gminy przyjęła uchwałę o wykazie kąpielisk, wcześniej Sanepid i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydały pozytywne opinie.
Jak zapowiada wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd, teraz działania skupią się na zorganizowaniu ratowników, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem.
-Z sezonem ruszamy w czerwcu. Pełną procedurę już dopełniliśmy, finalnym aktem jest uchwała Rady Gminy i wpisanie kąpieliska do rejestru kąpielisk. Te działania są na ukończeniu, następnie te przygotowujące stan wody jak i miejsce, związane z ratownictwem, zapewnieniem bezpieczeństwa.
Wójt dodawał w rozmowie Słowo za Słowo, że kompleks rekreacyjny będzie rozbudowywany. Gmina chce utworzyć nową część kąpielową, przystosowaną dla najmłodszych pływaków.
-Chcemy z każdym rokiem rozbudowywać kompleks rekreacyjny w Szerzynach. W ramach ZIT-u Aglomeracji Tarnowskiej w tej części turystycznej zaproponowałem dalszą rozbudowę tego obiektu o Park Wodny. Będziemy mieli kolejny etap i kolejną ofertę, tym razem dla małych dzieciaków i całych rodzin. Te płytkie brodziki z ciepłą wodą dają możliwość zakosztowania atrakcji wodnych przez naszych najmłodszych mieszkańców i gości. Myślę, że sprawdzą się i będą magnesem, przyciągającym turystów do kompleksu w Szerzynach.
Na tym nie koniec planów na poszerzanie oferty turystycznej w Szerzynach. Tegoroczny budżet Województwa Małopolskiego przewiduje 250 tys. zł na dokumentację i koncepcję architektoniczną Centrum Edukacji Ekologicznej, Historycznej i Kulturowej. Podobny obiekt funkcjonuje w Ciężkowicach.
Grzegorz Gotfryd zapowiada, że w tym miejscu mógłby być prezentowany ząb mamuta, wydobyty z ziemi podczas budowy kompleksu rekreacyjnego.
-Pracujemy równolegle nad utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej, Historycznej i Kulturowej. W ramach tego obiektu, projektowanego wspólnie z samorządem Województwa Małopolskiego i Zespołem Parków Krajobrazowych, chcemy żeby jedna część była poświęcona edukacji ekologicznej i zmianom klimatu. Epoka lodowcowa, czyli wtedy, kiedy żyły mamuty, jest jednym z etapów zmian, jakie następowały aż do rewolucji przemysłowej. Nasze znalezisko chcemy umieścić w tym miejscu, żeby pokazywać jak proces różnych zmian następował na naszym globie.
Ze względu na położenie na pograniczu dwóch województw, placówka ma też pokazywać tradycje Pogórza i Podkarpacia, a także dokumentować wiedzę historyczną, m.in. z okresu I Wojny Światowej.