Prace ponad 200 uczestników będzie można zobaczyć podczas 34. edycji 'Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy”. Wystawa prac oraz kiermasz odbędą się w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie.
W konkursie biorą udział dzieci, młodzież i dorośli twórcy ludowi z powiatów: dąbrowskiego, bocheńskiego, brzeskiego, tarnowskiego i nowosądeckiego.
– Konkursowe wymogi pozwalają stworzyć nie tylko odrębne dzieła typu pisanka tradycyjna, czy współczesna, czy też współczesne palmy, ale również jest możliwość zaprezentowania stoiska wielkanocnego, gdzie już większa grupa osób może pokazać pewne elementy wystroju świątecznego stołu, czy ludowej obrzędowości regionalnej, co też pokazuje bogactwo i różnorodność, mimo że jesteśmy regionem Pogórzan, regionem Krakowiaków Wschodnich, pewne różnice są widoczne
– mówi etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie Urszula Gieroń.
Na wystawie, obok pisanek, nie zabraknie także palm wielkanocnych wykonanych w różnych technikach – dodaje Urszula Gieroń.
– Palma, czyli trzcina wodna, jest gałązka zielona mirtu, bukszpanu czy barwinka, są bibułowe kwiaty, roślina niezbędna w każdej palmie, to wierzba, drzewko miłujące życie, symbol odradzającej się z wiosną przyrody. Palmy mogą być kilkunastucentymetrowe lub większe palmy w kształcie miotełki, mogą to być całe drzewka wierzbowe, takie jak były na Pogórzu, występują też palmy w kształcie krzyża, tzw. krzyżowe.
Najbardziej popularne są jednak palmy słupowe z wiechą, takie jakie znane są z Lipnicy Murowanej, które osiągają nawet wysokość ponad 30 metrów.
Wystawę prac zgłoszonych do konkursu będzie można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie (ul. Krakowska 10) do piątku, 11 kwietnia, w godzinach 9:00–15:00.
W sobotę, 12 kwietnia, od 10:00 do 11:45 odbędzie się kiermasz, podczas którego będzie można zakupić wybrane prace, a o 12:00 nastąpi ogłoszenie wyników konkursu.
Wstęp na całe wydarzenie jest bezpłatny.
Głównym organizatorem konkursu jest Muzeum Ziemi Tarnowskiej, a partnerem Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.