Upamiętnią ofiary wywózek na wschód. Nowosądecki Marsz Sybiraków już po raz 17. przejdzie ulicami miasta.
Rozpocznie się on w najbliższy piątek (11.04) Mszą Świętą o godz. 9:15 w Sanktuarium Św. Rity. Następnie mieszkańcy przejdą na cmentarz komunalny.
– To będzie największy takie wydarzenie w Polsce – mówi Sławomir Szczerkowski, komendant główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” i dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, która organizuje marsz.
– Przy Grobem Nieznanego Sybiraka odbędzie się apel poległych, salwa honorowo i upamiętnienie sybiraków poprzez złożenie wiązanek i zapalenie zniczy. Będą oczywiście obecne delegacje z sądeckich szkół i instytucji. Oprawę organizujemy my, jako Zespół Szkół nr 2 oraz Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu. Będzie orkiestra i kompania reprezentacyjna Straży Granicznej, ale też władze miasta.
Wraz z mieszkańcami udział w wydarzeniu zapowiedzieli też ostatni żyjący sądeccy Sybiracy. Wśród nich ma być też Kazimierz Korczyński, prezes Związku Sybiraków w Nowym Sączu.
Pierwszy raz Nowosądecki Marsz Sybiraków odbył się w kwietniu 2005 roku. Kilka razy wydarzenie zostało zawieszone z powodu pandemii.



![To nie będą łatwe dni dla kierowców w Limanowej i w Mordarce [OBJAZDY] 4 fot. PKP PLK](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/mordarka_pkp_plk-350x250.jpg)




![Wypadek w Woli Rzędzińskiej. Starszy mężczyzna był reanimowany [AKTUALIZACJA] 9 zdj. ilustracyjne, archiwum RDN](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/policja-zdjecie-scaled-1-350x250.jpg)





