Małopolska przekaże pieniądze na ratowanie zabytków. Radni Sejmiku podjęli uchwałę. Na zabytkowy sarkofag księcia Ostrogskiego pod tarnowską katedrą przeznaczono 150 tysięcy złotych.
Dotacja jest częścią szerszego programu dofinansowań na renowację zabytków. Sejmik przeznaczył na ten cel 6,5 miliona złotych z budżetu województwa.
Dzięki tej kwocie będzie można zrealizować prawie 100 różnych projektów w całej Małopolsce. Wśród nich są prace w obiektach sakralnych, przy zamkach lub zabytkowych kamienicach.
Jak mówił wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch w rozmowie Słowo za Słowo, część środków trafi także do regionu tarnowskiego.
– Są to kościoły w Olszynach, Rzepienniku Biskupim, Tuchowie, Siemiechowie i wielu innych miejscowościach, na terenie regionu tarnowskiego. Pula środków, które w tym roku przeznaczamy, to 6 500 000 zł. Poziom dofinansowania jest różny, w zależności od rangi zabytku, bo nie każdy zabytek wymaga takiego samego nakładu środków i nie każdy wniosek jest na pełną kwotę. W związku z tym, mamy rozróżnienie – od 15 tysięcy złotych do 200 tys. zł. Kilka wniosków uzyskało takie dofinansowanie, choćby nawet w regionie Małopolski Wschodniej.
Przyznano też środki m.in. na remonty elewacji przy parafiach w Szczepanowie, Wierzchosławicach czy też tzw. Akademioli – siedziby Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie
Poza obiektami sakralnymi, pieniądze przekazano też na wykonanie prac na terenie zamku w Melsztynie, czy też na zabezpieczenie piwnic Pałacu Dąmbskich w Wojniczu przed wilgocią.
-Myślę, że każdy z nas spotkał się z obiektami, które mają duże znaczenie historyczne, ogromne znaczenie kulturowe, ale ich stan techniczny jest dość problematyczny. Wymagają dofinansowania, jednak inwestorom często brakuje środków, albo mają środki niewystarczające, by ten proces modernizacji i przywracania dawnej świetności był skuteczny i prowadzony w sposób konsekwentny. Te obiekty wymagają konsekwencji, ciągłego dofinansowania, modernizacji. Nie można zostawić otwartych przestrzeni, niezabezpieczonych obiektów. Ten proces trzeba przeprowadzić od początku do końca, w miarę szybko i sprawnie.
11 wniosków, złożonych do programu zostało odrzuconych ze względów formalnych. 54 wnioski nie zyskały dofinansowania.