Zobacz zdjęcia:
W sobotę, 5 kwietnia, lekarze specjaliści z całej Polski już po raz 10. spotkali się w Dąbrowie Tarnowskiej z okazji corocznych spotkań klinicznych.Podczas konferencji pt. ‘Postępy w diagnostyce i leczeniu w codziennej pracy lekarzy praktyków’ wystąpili zaproszeni wykładowcy, którzy opowiedzieli o zmianach w wielu dziedzinach medycyny na przełomie ostatnich 10 lat.
Spotkania kliniczne rozpoczęły już w piątek przed południem warsztaty z pierwszej pomocy. Jak podkreśla dr Norbert Kopeć, specjalista urologii i Prezes Fundacji Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego, nauka pierwszej pomocy oraz uświadomienie, że niebezpieczne zdarzenia na drodze mogą zmienić zarówno los kierowcy jak i innych uczestników ruchu jest bardzo ważne.
– W godzinach przedpołudniowych, na hali sportowej w Dąbrowie Tarnowskiej, odbyło się szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy. Było to skierowane przede wszystkim do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Wraz z Fundacją Szerokiej Drogi państwa Ewy i Sobiesława Zasada, dostarczono do nas symulator zdarzenia drogowego. Chcieliśmy przekazać młodym ludziom i młodym kierowcom, jak niebezpiecznym narzędziem może być nieodpowiednio użytkowany samochód dla kierowcy i tych, którzy znajdują się wokół niego.
Konferencję otworzyło wystąpienie prof. zw. dr. hab. n. med. Ireneusza Koteli, fundatora Fundacji Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego i Kierownika Kliniki Ortopedii, Traumatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. Dr Kotela, w rozmowie z Radiem RDN Małopolska, mówił o najczęstszych problemach w ortopedii, z którymi się spotyka.
– Choroby zwyrodnieniowe i urazy oraz ich skutki. Jeżeli chodzi o choroby zwyrodnieniowe to są to zwyrodnienia stawów: biodrowego, kolanowego skokowego, które w ostateczności wymagają operowania i zakładanie endoprotez. A jeżeli chodzi o urazy to są to złamania osteoporotyczne, niestety choroba nowotworowa, przerzuty i złamania nowotworowe.
Słowa wstępu skierował także do słuchaczy dr Kopeć, który podkreśla, jak ważne są coroczne spotkania medyków w Dąbrowie Tarnowskiej.
– To jest właśnie ten aspekt, który w swoich założeniach ma Fundacja Troska i Wiedza. Troską jest to, żeby to, co my lekarze robimy dla naszych pacjentów było na jak najwyższym poziomie, ale żeby to miało taki wydźwięk musi odbywać się wymiana wiedzy. Dlatego zapraszamy na nasze cykliczne dąbrowskie Spotkania Kliniczne najwyższe autorytety z dziedziny medycyny. My tę wiedzę od nich pozyskujemy i możemy naszych pacjentów leczyć na tak samo wysokim poziomie, jak leczeni są w innych, większych ośrodkach.
Dr Kopeć oraz dr Kotela powiedzieli również, jakie postępy w diagnostyce ułatwiają im codzienną pracę.
– Teraz najbardziej robotyka, która wielkimi krokami wkracza w naszą działalność. Robotyka jest w każdej dziedzinie chirurgi, np. Robot da Vinci w urologii, kardiochirurgii, chirurgii ogólnej, ginekologii i w mojej dziedzinie, ortopedii. – Przede wszystkim sprzęt, który z roku na rok jest coraz lepszy, dokładniejszy i ułatwia nam szybkie postawienie diagnozy, a przez to prowadzenie leczenia.
Dr hab. n. med., prof. UML Magdalena Chrościńśka-Krawczyk, Kierownik Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, mówi z jakimi problemami najczęściej spotykają się neurolodzy dziecięcy i jak w ciągu ostatnich lat przełom w medycynie wpłynął na ich pracę.
– W neurologii dziecięcej duży problem stanowią rzadkie choroby neurologiczne. Wynika on z dostępności do diagnostyki i czasu oczekiwania na wyniki badań, dlatego, że przy podejrzeniu rzadkiej choroby neurologicznej podstawowym badaniem jest wykonanie badań genetycznych. Dostępność do nich jest, na szczęście, coraz większa, natomiast termin oczekiwania jest dosyć długi, w niektórych przypadkach wynosi nawet do kilku miesięcy. W przypadku rdzeniowego zaniku mięśni, terapia genowa podana pacjentowi skąpoobjawowemu lub przedobjawowemu w drugim miesiącu życia, pozwala w wielu przypadkach na to, że dziecko rozwija się zupełnie prawidłowo, nie odbiegając od swoich rówieśników.
W ciągu ostatniej dekady nastąpił również postęp diagnostyczno-terapeutyczny u chorych na raka tarczycy. Dzięki dynamicznemu rozwojowi robotyki skutecznie zwalczany jest także rak prostaty, nerki, pęcherza moczowego, górnych dróg moczowych, jądra, prącia czy guzów w przestrzeni zaotrzewnowej.
– Operacje robotowe to jedna z metod minimalnie inwazyjnych. Dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo, ale pamiętajmy, że jest to tylko narzędzie. Żadne narzędzia nie zastąpią doświadczonego chirurga. – Ta chirurgia zdominowała wszystkie wymienione nowotwory złośliwe. Jesteśmy w stanie raz na zawsze wyleczyć nowotwór, pod warunkiem, że zostanie wcześniej rozpoznany, stąd bardzo ważne jest to, żeby uczulać społeczeństwo na konieczność badań okresowych, dbanie o własne zdrowie i kontrolowanie jego stanu.
– mówili prof. dr hab. n. med. Agnieszka Czarniecka oraz dr hab. n. med. Artur Antoniewicz.
Podczas spotkania podsumowano również piątkową (4.04) konferencję, podczas której odbyła się promocja książki ‘Abp Zygmunt Zimowski – Współpracownik Prawdy’ autorstwa dr. hab. ks. Jana Bartoszka, dyrektora Radia RDN Małopolska.
Pamięć o arcybiskupie Zimowskim w centrum pierwszego dnia Konferencji Medycznej
Wyjątkowa wystawa poświęcona abp. Zimowskiemu w Dąbrowie Tarnowskiej