Sołtysi mają dziś swoje święto. Dzień Sołtysa to okazja na docenienie przedstawicieli lokalnych społeczności, którzy swoją codzienną pracą służą mieszkańcom.
Rola sołtysa dynamicznie zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat. Dzisiaj komunikują się z mieszkańcami przez internet, coraz rzadziej poprzez ogłoszenia na tablicach informacyjnych, a już prawie nie zdarza się chodzenie 'od domu do domu’.
Sołtysi w Polsce nie są zatrudnieni w urzędach. W zależności od samorządu, mogą mieć przyznaną dietę, która wynosi od 100 do kilkuset złotych miesięcznie.
Jak mówi sołtys Zabłędzy Ewa Michałek, zakres zadań jest bardzo szeroki i różni się, zależnie od specyfiki danej miejscowości.
-Jest przekonanie i tak się utarło, że sołtys pracuje na etacie i ma za to spore wynagrodzenie, praktycznie tylko rozdaje nakazy i odbiera podatki. Jednak jest to praca zupełnie społeczna, nieetatowa. Sołtys ma za zadanie nie tylko odbieranie podatków jako inkasent podatkowy, ale też czuwanie nad całą działalnością społeczną swojej miejscowości. Jest to, przede wszystkim, realizowanie uchwał zebrania wiejskiego, uchwał rady miejskiej, organizacja życia społecznego, kulturalnego całej miejscowości, podejmowanie różnych inicjatyw społecznych, organizowanie wycieczek, festynów dożynkowych czy też zajęć sportowych.
Ewa Michałek jest sołtysem Zabłędzy w gminie Tuchów od 1999 roku. Na 25-lecie swojej pracy została nagrodzona tytułem Sołtysa Roku Powiatu Tarnowskiego, podczas zeszłorocznej, uroczystej gali.
Sołtys zaznaczyła, że nagroda jest tylko symbolem, a dużo ważniejsze jest dla niej zaufanie mieszkańców.
-Nie podchodzę do tego tak bardzo emocjonalnie, że to nagroda za daną pracę, bo traktuje tę pracę jako społeczną. Zawsze przyświeca mi hasło Ojca Świętego Jana Pawła II, że 'Tyle człowiek jest wart, ile pozostawi po sobie, ile da drugiemu człowiekowi, ile poświęci dla niego czasu czy swojej pracy’. Nagroda to jest symbol. Owszem, jest to bardzo przyjemne, pociesza i mobilizuje do dalszej pracy. Ważniejsze dla mnie są wybory, gdy kandyduję na kolejną kadencję, a mieszkańcy dają mi bardzo duży kredyt zaufania. To jest dla mnie olbrzymia nagroda.
W całej Polsce jest około 40 tysięcy sołtysów. Dzień Sołtysa jest okazją, podczas której urzędy i instytucje zwracają szczególną uwagę na ich społeczną pracę i zaangażowanie w funkcjonowanie wiejskich społeczności.
Cała rozmowa: