My postanowiliśmy zapytać mieszkańców Tarnowa, jakie cechy cenią u kobiet najbardziej. I co usłyszeliśmy?
-Prawdomówność przede wszystkim i żeby taka była dziewczyna uczciwa, miała poukładane w głowie. -Inteligencja jest najbardziej atrakcyjna. -Musi być pracowita, szczera. -Żeby nie paliła na pewno i nie klęła dużo. -U mnie najważniejsze to jest, żeby była śmieszna. W sumie wygląd nie jest taki dla mnie ważny. -Wydaje mi się, że chyba jedną z takich głównych cech to patrzenie na charakter u mężczyzny. Wygląd nie ma znaczenia, gdy jest charakter. -U kobiet sobie bardzo cenię naturalność oraz bardzo sobie cenię również inteligencję. -Życzę wszystkim kobietom, żeby się faktycznie rozwijały ku temu, gdzie chcą dotrzeć i mimo to potrafiły się zaopiekować domem.
Dzień Kobiet ma na celu zwrócenie uwagi na kobiety, ich prawa oraz osiągnięcia w różnych dziedzinach życia. Jest to również dzień refleksji nad wyzwaniami, przed którymi każdego dnia stają kobiety na całym świecie.
Międzynarodowy Dzień Kobiet swoje początki ma w ruchach robotniczych z początku XX wieku. Pierwsze obchody miały miejsce w USA, w roku 1909. Międzynarodowe znaczenie tego święta zaproponowane zostało w roku 1910, przez niemiecką aktywistkę – Clarę Zetkin. ONZ zaczęła obchodzić Międzynarodowy Dzień Kobiet w roku 1975, ustanawiając ten rok Międzynarodowym Rokiem Kobiet. Dwa lata później Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało państwa członkowskie do wyznaczenia własnej daty obchodzenia Święta Kobiet.
Współcześnie Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie, choć każdy kraj celebruje go w inny sposób. W PRL-u święto to obchodzono w sposób bardziej formalny i uroczysty. Często dzień ten wykorzystywano w celach propagandowych ukazując role jakie kobiety pełnią m.in. w przemyśle. Aktualnie w wielu krajach organizuje się marsze, spotkania, konferencje i kampanie medialne zachęcające do wspólnego świętowania.
autor: Daria Chłopek, Dominika Tokarz