Radni Koalicji Nowosądeckiej pytają radnych Prawa i Sprawiedliwości Miłosza Drożdża i Michała Kądziołkę o Centrum Integracji Cudzoziemców i składają pismo w tej sprawie. Według nich, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie chce je zorganizować w swoim nowosądeckim oddziale przy ul. Nawojowskiej 4 w Nowym Sączu.
Miłosz Drożdż jest kierownikiem tego oddziału, a Michał Kądziołka zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. W placówce w Nowym Sączu działa już I etap programu „Żyj i pracuj w Małopolsce”, skierowany do obcokrajowców.
Według radnego Macieja Rogóża tego typu program może być niebezpieczny dla mieszkańców Nowego Sącza i pytał o to radnego Michała Kądziołkę.
– Dlaczego nie skonsultował tego tematu z mieszkańcami Nowego Sącza i nie zapytał ich o ewentualną aprobatę? Czy mieszkańcy chcą, żeby w okolicy szkół, blokowisk i sklepów, powstawało Centrum Integracji Cudzoziemców? Jaki będzie kolejny etap i czy poinformuje o nim mieszkańców, radnych i prezydenta Nowego Sącza, który nic w tym temacie nie wiedział?
Zarówno Michał Kądziołka, jak i Miłosz Drożdż nie odnosząc się do zarzutów, kierują w tej sprawie do rzecznika Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Jolanty Michalskiej, z którą jak na razie nie udało nam się skontaktować.
Tymczasem jak podawaliśmy w radiu RDN Nowy Sącz, Wojewódzki Urząd Pracy już wcześniej poinformował nas, że przy ul. Nawojowskiej działa już projekt „Żyj i pracuj w Małopolsce”, który jest dedykowany tylko obcokrajowcom, przebywającym legalnie na terenie Małopolski, ale też pracodawcom.
Dotychczas z nauki języka polskiego, wsparcia psychologa, porad prawnych, czy szkoleń zawodowych skorzystało 194 osoby. Wszystkie były pochodzenia ukraińskiego.
Dodajmy, że na zwołanej przez siebie konferencji prasowej, oprócz radnego Macieja Rogóża, pozostali radni Koalicji Nowosądeckiej nie chcieli odpowiadać na pytania reportera RDN Nowy Sącz oraz pracowników innych redakcji uczestniczących w wydarzeniu.
Pytania dotyczyły między innymi tego, czy radni Koalicji Nowosądeckiej skierowali pytania do strony rządowej, na przykład wojewody, w innej sprawie dotyczącej cudzoziemców. Chodzi o ewentualne zagrożenie związane z rozmieszczaniem na terenie Polski nielegalnych imigrantów w ramach tak zwanego Paktu Migracyjnego. Pytania dotyczyły też ewentualnego głosowania nad petycją Ruchu Narodowego, który wnosi do Rady Miasta Nowego Sącza o przyjęcie oświadczenia w sprawie nieprzyjmowania nielegalnych imigrantów.
Radny Maciej Rogóż odpowiedział, że to pierwszy krok w ramach interwencji w tej sprawie, a o pozostałych media będą informowane.