Osoby najuboższe, mieszkające w Małopolsce, będą mogły liczyć na wsparcie finansowe w procesie wymiany pieców grzewczych. Program pomocowy uruchomił samorząd województwa.
Przypomnijmy, że od listopada wstrzymany jest ogólnopolski program 'Czyste powietrze’. Od prawie trzech miesięcy nie są przyjmowane nowe wnioski, a jednocześnie wymiana przestarzałych pieców jest obowiązkowa, jeśli nie chcemy narażać się na grzywnę.
Wicemarszałek Małopolski Ryszard Pagacz wyjaśniał w Pulsie Regionu, że wojewódzki program ma trafiać do osób, które mają ograniczone możliwości finansowe.
-Nie chcemy zostawiać mieszkańców z problemem takiego niewymienionego pieca. Wiemy, że rządowe środki są na razie wstrzymane. Liczymy na to, a takie są deklaracje, że z końcem marca, początkiem kwietnia wrócimy do tych projektów, które kiedyś serwował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Z tych środków będzie można wykonać połączenie do sieci ciepłowniczej już istniejącej. To dotyczy mieszkańców miasteczek, miejsc gdzie jest sieć ciepłownicza. Dla tych, którzy nie mają takiej możliwości, jest możliwość zakupu kotłów na biomasę, jest też możliwość przestawienia swojego ogrzewania na elektryczne a także możliwość modernizacji systemów grzewczych i wentylacyjnych.
5 milionów złotych to łączna kwota, która ma trafić do wszystkich gmin województwa małopolskiego. Urząd Marszałkowski przekaże odpowiednie kwoty samorządom, dlatego zainteresowani dofinansowaniem mieszkańcy powinni kontaktować się ze swoimi urzędami gmin lub gminnymi ośrodkami pomocy społecznej.
-Proces poprawy jakości powietrza, którym oddychamy, to jest proces, on trwa już od wielu lat. My nie chcemy z tego rezygnować, chcemy kierować tę pomoc do osób wykluczonych, najczęściej z powodów ekonomicznych. Zarząd Województwa, ale też radni, zgodzili się na to, żeby pilotażowo przekazać 5 mln zł dla wszystkich gmin. One najlepiej wiedzą, które osoby na ich terenie chciałyby zachowywać się ekologicznie, czyli ogrzewać swoje mieszkania i rezygnować z tych pieców, które są pozaklasowe.
Wicemarszałek Pagacz zaznacza, że dofinansowanie może wynieść maksymalnie 90% wartości kosztów kwalifikowanych projektu wymiany źródła ciepła. Warunkiem jest, by wymiana pieca starego typu nastąpiła w ciągu bieżącego roku.